Jüan letos USA zklame, k dolaru posílí méně

Ke zklamání mnohých ekonomů čínský jüan k dolaru příliš neposiluje. A žádný radikální růst se nedá čekat ani letos, neboť to nedovolí čínská vláda.
V červenci Čína dovolila svým "lidovým penězům" mírně zpevnit; přesně o 2,1 procenta. Ke koši měn se sice jüan může denně pohybovat o 0,3 procenta, od července ale k dolaru přidal jen 0,7 procenta na kurs 8,05 za dolar.
Podle předpovědí odborníků nebude nijak překotný ani letošní vývoj. Z ankety provedené agenturou Bloomberg vyplynulo, že do konce roku jüan k dolaru zpevní o 3,2 až 7,8 procenta. Podle forwardových kursů na hongkongském trhu by mohl za rok posílit o čtyři procenta.
Na víc ale vládcové Číny nekývnou. Bojí se totiž, že silná měna způsobí krachy firem a růst nezaměstnanosti, říkají analytici.
Někteří američtí politici přitom tvrdí, že měna je podhodnocena až o čtvrtinu. To podle nich uměle zvýhodňuje čínské vývozce na úkor amerických a zhoršuje schodek obchodní bilance Spojených států.
Šéf senátního bankovního výboru Richard Shelby požaduje, aby ministr financí John Snow oficiálně obvinil Čínu z manipulace měnou, a usnadnil tak zavedení odvetných opatření.
Podle agentury Bloomberg dokonce evropský komisař Günter Verheugen připustil, že by si na Čínu letos mohl stěžovat u Světové obchodní organizace.

Související