Kontrola daní brzy i přes web

Kdo si bude chtít překontrolovat, zda má své daňové záležitosti v pořádku, bude moci brzy použít jen počítač a internet.
Ministerstvo financí totiž plánuje spustit daňový portál, přes nějž se budou moci poplatníci podívat na svůj osobní daňový účet. Na internetovou stránku se podnikatelé přihlásí a po úspěšné identifikaci se dostanou ke svým datům. Budou si tak moci zjistit, zda nemají u "svých" finančních úřadů na daních nějaké nedoplatky.
Webový výpis by však měl být pouze informativní. Podobně, jako je tomu například u internetových výpisů z obchodního rejstříku. Finanční úřady by tak i po zavedení této služby nadále vystavovaly potvrzení o bezdlužnosti s razítkem.
Službu by měli úředníci spustit ještě v letošním roce. Z počátku by podnikatelům nabízela omezené služby, postupně by však měly možnosti na portálu přibývat.
Podle informací HN však přes webové stránky půjde ověřit pouze daně, které patří pod daňovou správu: tedy například daň z příjmů, DPH, daň z nemovitostí a podobně. Poplatník, který se přihlásí, uvidí své údaje od všech finančních úřadů, se kterými má co dočinění. Překontrolovat si, zda podnik nedluží na spotřební dani, ale přes web nepůjde. Tato daň totiž spadá pod celní správu, která se spuštěním podobné služby zatím nepočítá.
Stránky má připravit společnost IBM. "Daňový portál pro Ministerstvo financí zpracováváme," potvrdila mluvčí firmy Vladimíra Králíková a dodala, že připravovaný systém rozvíjí současný program ADIS, který daňová správa nyní používá.
Zástupci podnikatelů možnost nahlížet do svého osobního daňového účtu v pohodlí kanceláře či domova v zásadě vítají. Obávají se však, jestli bude dostatečná úroveň zabezpečení. "Je smutné, že se to neprojednávalo na Radě pro rozvoj podnikatelského prostředí. Podle mého jde pouze o další z předvolebních tahů," komentoval záměry ministerstva Zdeněk Liška ze Svazu průmyslu a obchodu. Podnikatelé se bojí hlavně toho, že by se k jejich, poměrně citlivým údajům dostali hackeři a mohli je zneužít.
Zpřístupnění daňových informací přes web má být dalším krokem, který přiblíží úředníky poplatníkům. Již na začátku týdne představila daňová správa novou podobu svých webových stránek, které mají být přehlednější.

Související