Rok má dvanáct měsíců a platit zaměstnancům automaticky mzdu ještě za další měsíc navíc se zdráhá čím dál víc firem. Různé odměny se stále častěji odvozují od mimořádných výkonů a firmy je mohou dávat během celého roku. Třináctý plat se vyplácí plošně a zaměstnance nemotivuje.

"Zatímco třináctý plat nedostává ani pětina zaměstnanců v Česku, roční odměny má zhruba o pět procent více lidí. Odměny obvykle výrazně přesahují průměrnou měsíční mzdu, třináctý plat ne," říká Lucia Burianová ze společnosti Profesia, která zpracovala průzkum Merces.cz.

Podle personálních agentur se třinácté platy v posledních dvou až třech letech stávají v Česku přežitkem. "V našich průzkumech zaměstnaneckých benefitů sledujeme ústup třináctých platů," říká Aleš Křížek z Robert Half International.

Minulý rok dostalo podle průzkumů, kterých se na internetu pravidelně účastní šedesát tisíc pracujících Čechů, třináctý plat jen čtrnáct procent žen a devatenáct procent mužů.

Třinácté platy v Česku zatím nejčastěji rozdávají soukromé zahraniční společnosti. Své zaměstnance takto odměnilo sedmadvacet procent z nich. Naopak soukromé tuzemské firmy je rozdávaly jen ve čtrnácti procentech a státní firmy dokonce jen v devíti procentech.

Stále však platí, že čím vyšší vzdělání máte, tím je větší pravděpodobnost, že třináctý plat dostanete. Naposledy si o něj v Česku přilepšilo dvacet procent vysokoškoláků. Naopak se základním vzděláním je na něj jenom jedenáctiprocentní šance.

Další z věcí, které z průzkumu vyplývají, je rozdílná šance na třináctý plat podle délky zaměstnání ve společnosti. V mnoha firmách sázejí na věrnost pracovníků a třináctý plat si odnášejí jen ti, kteří tam pracují déle než rok. Třináctý plat dostalo podle průzkumu jen 15 procent lidí zaměstnaných méně než rok. Noví zaměstnanci někdy nedostávají ani část této odměny, na kterou by měli teoreticky nárok.

Liší se i vyplácená hodnota třináctých platů. Zatímco ženy je dostávají téměř ve stoprocentní výši, muži se musí spokojit se sedmdesáti šesti procenty průměrného platu. "Při pohledu na nominální hodnoty jsou ale mužské platy vyšší," podotýká Lucia Burianová.

Pro firmy je také těžké zaměstnancům sdělit, že třináctý plat mít nebudou. A tak to některé zatím řeší jen "napůl" a prostě vyplácejí část této odměny.

Například v soukromých společnostech zaměřených na marketing dostávají ve třináctém platu jen tři čtvrtiny měsíční mzdy.

Mnozí zaměstnanci se s myšlenkou přilepšit si tímto způsobem k platu stále nechtějí rozloučit.

Například ve státní správě, pro niž pracuje 750 tisíc lidí a kde byly rozhodnutím vlády před čtyřmi lety zrušeny, se odboráři budou snažit o jejich vzkříšení: Alena Vondrová, předsedkyně Odborového svazu státních organizací, už upozornila, že až v březnu začnou odboráři vyjednávat s ministrem práce Petrem Nečasem o platech na rok 2009, bude se kromě růstu mezd a valorizace nárokové složky o třináctých platech určitě mluvit.

080128_17.gif

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru