Je tu naděje, nebo se mám bát? Prodat, či koupit? Hulákat, utíkat, nebo vývoj ignorovat? To jsou otázky, jež se rojí v hlavách lidí spojených s kapitálovým trhem. Nabízíme detailní pohled na velké světové burzy v posledních dvou dnech.

Londýn


"Já už tam nechci," říká zpupně makléř velké britské banky a vzteká se jako malé dítě odmítající návštěvu mateřské školy.

To celé má být samozřejmě jen vtip, pokus, jak s ironií krizi ubrat ten hrozivý nádech. Za fasádou se ale skrývá opravdový strach. Vždyť je to jen pár hodin, co zažil nejhorší den svého života. Během jednoho dne bylo na burze v Londýně zničeno více než 100 miliard eur tržní hodnoty.

Za hodiny a půl tentýž broker sedí u svého stolu a snaží svým zákazníkům dávat rady z oblasti krizového managementu. "Jako kdyby někdo vůbec věděl, co se bude dít dál," říká bezradně. "Je to zvláštní, není to ani panika, jde to mnohem hlouběji, spíš něco jako šok. Mnozí se bojí, že se změnilo něco zásadního," dodává. Na trhu se šíří strach, že nastal konec dlouhého růstu na burze. "Měli jsme čtyři velmi dobré roky. Možná už jsou u konce," tvrdí broker.

New York


Na stránkách deníku "New York Post", hlavním orgánu Wall Streetu, je vidět makléř držící se nevěřícně za hlavu. "Markets nose dive" hlásají noviny. A skutečně - trhy se potápějí, nosem napřed. A to přesto, že se americká centrální banka již brzy ráno snažila celou situaci zachránit a snížila úrokové sazby. Jak vážná situace je, dokazuje i hlavní ekonomická zpravodajská televizní stanice CNBC: Jima Cramera, známého burzovního guru, který dění na trhu s vykasanými rukávy a akčně komentuje zpravidla až odpoledne, do vysílání pustí již brzy ráno, na Wall Streetu se dějí nezvyklé věci. "Fed možná měl jít dolů o celé procento," míní Cramer. Snaha banky ale rychle vyprchá. Když se v půl desáté ráno zahájí obchodování, na jedno z největších snížení úrokových sazeb v dějinách USA už nikdo nemyslí. Během několika minut Dow Jones klesne o 450 bodů.

Bombaj


Nikde jinde totiž nebyl pád tak prudký jako tady. Ještě 10. ledna byla burza v Bombaji na rekordu, v pondělí přišel šok: kurzy se propadly o 11 procent. Týž den večer Poonam Malhotraová již tuší, že to byl jen začátek. "Teď se všechno propadne zpátky na tvrdou půdu reality," varuje u večeře své přátele manažerka jednoho nakladatelství. A má pravdu - v úterý ráno se kurzy propadají dál, index Sensex během 60 sekund oslabí o víc než deset procent. Obchodování je pozastaveno, 160 miliard dolarů se rozplynulo ve vzduchu. Komentátorům burzovních zpráv chybějí slova. Krátce nato se na obrazovky dere ministr financí Palaniappan Chidambaram. "Obavami Západu o poklesu ekonomiky si nesmíme nechat nahnat strach. Apeluji na akcionáře, aby zachovali klid," říká. Burza jej ale zpočátku ignoruje, hodnoty akcií letí dále dolů. Reliance Communications: druhý největší operátor - minus 20 procent. Automobilka Mahindra - minus 19 procent. Nakonec se situace trochu uklidní, začínají se objevovat první analytici, kteří už hovoří "o atraktivní možnost nákupu".

Paříž


"Milé dámy, milí pánové, dobrý večer. Burzy dnes zažily černé pondělí". S touto zprávou krizi přímo do obýváků francouzských diváků ve večerních zprávách vyslal Patrick Poivre d'Arvor, populární hlasatel francouzské soukromé televizní stanice TF1.

Za posledních dvacet let, co "PPDA" zprávy čte, se informace o burze do vysílání dostaly málokdy. Největší propad indexu CAC40 od 11. září 2001 si ale ani TF1 nechce nechat ujít.

Po informacích TF1 zpravidla na sebe nenechají dlouho čekat ani reakce politiků. "Je třeba se vyhnout výrazům, které nahánějí strach," uklidňuje ministryně financí Christine Lagardeová. Místo "crashe" raději hovoří o "brutální korektuře". Což je velmi uklidňující výraz.