/Od našeho zpravodaje/

Rok, během kterého se Česko ujme předsednictví Evropské unie, bude přímo "pekelný". Čeká to vicepremiér pro evropské záležitosti Alexandr Vondra. Podle něj ale Češi svou roli v prvním pololetí roku 2009 zvládnou díky své schopnosti improvizace, vytříbené čtyřiceti lety komunismu.

Vondra to prohlásil včera ve Štrasburku na konferenci pořádané prestižní Národní školou administrativy (ENA), která vychovává špičky francouzské státní správy. Vicepremiér spolu se svým francouzským, švédským a německým protějškem na ní rozebírali problémy, které čekají jejich země v čele EU. Francouzi se ujmou předsednictví před Čechy v druhé polovině tohoto roku, Švédové po Češích na konci roku 2009 a Němci řídili unii loni.

Český vicepremiér zopakoval slova švédského státního tajemníka pro evropské záležitosti Hakana Jonssona, podle kterého bude příští rok v unii "pekelný". A hned na to nabídl pět největších problémů, s nimiž se Češi budou potýkat. S takto jednoznačným výčtem očekávaných potíží přišla česká vláda veřejně poprvé.

Češi podle Vondry budou muset snížit své ambice především kvůli politické atmosféře v EU. Na jaře 2009 už totiž europarlament prakticky paralyzuje kampaň před červnovými evropskými volbami a v létě bude vznikat nová Evropská komise. "Ti komisaři, kteří budou chtít být jmenováni na další období, se vzdají reformní agendy. A ti ostatní se zase budou věnovat návratu do svých zemí," řekl vicepremiér.

Zadruhé prý Praha nebude až do poslední chvíle vědět, jak vlastně bude její předsednictví probíhat. Jde totiž o to, že už od příštího roku může platit nová Lisabonská smlouva EU, která změní pravomoci a uspořádání unijních institucí. To se samozřejmě projeví i na roli předsednické země.

Odpovědí je podle Vondry flexibilita a improvizace, kterou prý Češi oplývají. "Kombinace švédské schopnosti plánovat a české improvizace bude nepochybně úspěšná," prohlásil vicepremiér.

Smlouvy se týká i třetí Vondrův problém, a to sice nástup nových evropských činitelů do funkce - tedy stálého předsedy Evropské rady alias "evropského prezidenta" a evropského "ministra zahraničí". Pokud totiž státy EU ratifikují novou smlouvu ještě letos, nový "evropský prezident" sebere pravomoci českému premiérovi Mirku Topolánkovi.

Právě na rychlou dohodu o obsazení funkcí tlačí Francouzi. Prezident Nicolas Sarkozy by v tomto křesle podle všeho rád viděl bývalého britského premiéra Tonyho Blaira. Vondra včera volal po zdrženlivosti. "Nemůžeme riskovat napětí mezi předsednickou zemí a stálým předsedou unie," řekl. "Šéf vlády předsednické země nesmí přijít o svou roli a musí být vidět," dodal. Češi se prý ujmou předsednictví po zemi s "energickým prezidentem a jedné z nejschopnějších diplomatických služeb světa". Narážel tak na debaty o francouzském stínu, ve kterém se ocitli Slovinci. Ti řídí unii nyní.

A Česko také dostane na stůl nejobtížnější politické otázky, které unie musí vyřešit, tedy reformy rozpočtu a zemědělské politiky i liberalizaci energetiky. "Každá z těchto věcí by byla obtížná i pro zkušenější členskou zemi," dodal Vondra.

080116_02_4.jpg