Chcete si vzít hypotéku a přemýšlíte, na jak dlouho si ji zafixovat? Rozhodování vám může letos usnadnit nová praxe bank. Na dum_cerveny_hypoteka_192.jpgrozdíl od minulosti totiž přestává platit, že čím delší fixace, tím dražší splátka.

Například Raiffeisenbank vyhlásila stejný úrok na roční i sedmiletou fixaci. Jednotný úrok na jednoleté, tříleté i pětileté fixace nově zavedla GE Money Bank a na fixaci tři a pět má nyní jednu sazbu i Hypoteční banka skupiny ČSOB. Ekonomové a finanční poradci proto radí fixovat hypotéku na delší dobu. "Při fixaci na jeden nebo dva roky hrozí nemilé překvapení brzkého zvýšení měsíční splátky. Doporučuji nejčastěji fixaci tři až pět let," říká Vít Kalvoda z poradenské firmy Sophia Finance.

S delší fixací souhlasí i poradci, kteří jsou dlouhodobě zastánci výhod jednoletých fixací, protože dávají větší manévrovací prostor hýbat s hypotékou a v konečném součtu mohou být výhodnější. "Krátká fixace je pouze pro klienty, kteří jsou schopni unést riziko případného vzestupu splátek a pro úvěry nad dva miliony korun. Běžný klient volí nejoblíbenější pětiletou fixaci, protože rozdíl mezi ní a jednoletou se snížil na minimum," říká Roman Scherks z poradenské firmy Partners. Jan Lener ze společnosti Top Consultant má na dilema s volbou délky fixace jednoduché pravidlo: Lidé by si měli zapamatovat, že v období vysokých sazeb je lepší volit kratší fixace, protože lze očekávat, že sazba spadne. V období nízkých sazeb by se měli umírnit v honbě za akčními nabídkami typu tři až čtyři procenta a zvolit fix delší, ideálně pět až deset let. "A v období někde mezi, což je dnešní stav, vsadit na tří- až pětileté fixy," dodává.

Důvod nové politiky bank

"Na finančním trhu rostou rychleji úroky finančních instrumentů s kratší splatností než ty s delší splatností," vysvětluje Pavel Sobíšek z UniCredit Bank. Analytici sázejí na to, že stejný trend bude pokračovat celý letošní rok.

"Banky budou v reakci na kroky ČNB zvedat úroky u hypoték zejména v případě kratších fixací. S úroky na hypotékách s delší fixací se patrně výrazněji hýbat nebudou," podotýká David Marek ze společnosti Patria Finance.

Zvýhodňování delších fixací bankami není ale jen záležitost dražších zdrojů. "Chtějí si tím klienty zavázat na delší dobu, aby jim platili různé poplatky spojené s hypotékou," říká Roman Scherks z Partners. "Rozdíl mezi jednoletou a pětiletou fixací proto snížily na minimum."

Dnes se sazby ještě drží

Sazby hypoték už kolem Nového roku zvedla většina bank. Na splátkách úvěru 1,8 milionu korun na 25 let s pětiletou fixací zaplatí dnes lidé žádající o stejnou hypotéku ročně často zhruba o pět tisíc víc než koncem loňského roku.

Z finančních ústavů se zatím pro tento konkrétní případ nejméně od loňských sazeb odchýlily GE Money Bank, Wüstenrot Hypoteční banka, ČSOB a Komerční banka (viz tabulka 1).

Z velkých finančních domů jediná Komerční banka zatím ponechala pro všechny fixace loňské úrokové sazby. Momentálně je tak téměř nejlevnější ze všech. Ovšem i u ní dojde k pohybu vzhůru.

"Měli jsme úroky výš než konkurence a tento týden ještě sazby ponecháme. Mírný růst úroků se ale dá čekat," říká Zdeněk Mojžíšek, ředitel obchodu Komerční banky. Chcete-li letos hypotéku, měli byste se proto rozhodnout co nejrychleji.

Výše úroků, které banky nyní uvádějí, se pohybuje kolem pěti procent. Podle Libora Ostatka, ředitele společnosti hypotečních makléřů Golem Finance, je ale tato sazba minimální a nezíská ji 90 procent klientů. Tento úrok je určen především pro ty bonitní nerizikové s nadprůměrným příjmem, nezatížené leasingem a jinými úvěry.

Banky zveřejňují tyto takzvané sazby "od" nebo také prime rate především z marketingových důvodů.

"Jsou totiž s minimální marží pro banku a klient s manželkou na mateřské dovolené a hrubým příjmem třicet tisíc korun by k hypotéce 1,8 milionu na 25 let s pětiletou fixací tuto sazbu s velkou pravděpodobností nedostal," dodává Libor Ostatek.

Hypotéky ještě podraží

Oslovení analytici se shodují, že ČNB už příští měsíc zvedne svou základní sazbu, která je nyní 3,5 procenta.

"Kvůli vysoké inflaci vzrostla pravděpodobnost, že se dočkáme dalšího zvýšení sazeb na únorovém zasedání bankovní rady," říká Marek Hatlapatka z poradenské firmy Cyrrus.

Většina analytiků a bank tvrdí, že nepůjde o poslední zvýšení. "Odhadujeme, že by se letos měly úrokové sazby ČNB zvýšit již na začátku února o 0,25 procenta a poté v květnu ještě jednou o 0,25 procenta," říká David Marek z Patria Finance.

Podle Pavla Sobíška z UniCredit Bank stojí před ČNB úkol zamezit vlivům současné inflační vlny. Až se jí to povede, bude muset připravovat zpřísnění inflačního cíle od roku 2010, k němuž se dobrovolně přihlásila. Letos proto klienti mohou očekávat aspoň dvě čtvrtprocentní zvýšení repo sazby. "Je pravděpodobné, že na konci letošního roku budou sazby ČNB o půl procenta vyšší než nyní. V roce 2009 čekáme pokračování zvyšování sazeb na 4,5 procenta," uzavírá David Navrátil z České spořitelny.

080116_24_1p.gif

Tabulka 1


080116_24_2.gif

Na jak dlouho zafixovat hypotéku?

KRÁTKÁ FIXACE (1 ROK)

+

V dlouhodobém průměru nižší úroková míra.
Možnost splatit část úvěru a tím si snížit měsíční splátku nebo celkovou délku splatnosti.
Možnost refinancovat úvěr za výhodnějších podmínek, tedy za nižší úrok, u konkurenční banky.
Možnost splatit celou hypotéku.

-

Možné výkyvy v měsíční splátce a tedy i zvýšení měsíčních výdajů rodinného rozpočtu.
V současné době je pravděpodobné navýšení současného úroku v dalším fixačním období.
DLOUHÁ FIXACE (5 let)

+

Stabilní měsíční splátky v delším horizontu a tím jistota nezměněných výdajů z rodinného rozpočtu.
Ochrana před možným zvýšením úroků v blízké době.

-

Dlouhodobě průměrně vyšší úroková míra, což je cena za jistotu stabilní splátky.
Omezenější možnost pro předčasné splacení nebo změnu banky. Mimo období, kdy fixace končí, to banky umožňují jen za cenu vyšších poplatků nebo vyšších vstupních úroků.
Zdroj: HN a poradenské firmy