Chcete si vzít hypotéku a neorientujete se, za jakých podmínek to vlastně jde? Jak dlouho můžete splácet hypotéku a je opravdu tak výhodná kombinace hypotéky a životního pojištění? Odpovědi na tyto a další otázky naleznete v následujících řádcích.

Kdo může žádat o hypotéku?

O hypotéku může v bance požádat každý, komu je minimálně 18 let. maximální věk žadatele je 65 let s tím, že hypotéku splatí do pěti let. Musí být zároveň občanem České republiky. V případě, že je cizinec, musí mít trvalý pobyt na území ČR. O hypotéku mohou v Česku požádat i Slováci, a to i s trvalým pobytem na území SR.

Jakou nemovitost lze hypotékou financovat?

Rodinný dům, jeho koupi, výstavbu, rekonstrukci, vypořádání dědictví nebo po rozvodu. Hypotékou můžete refinancovat úvěr či si koupit byt v osobním vlastnictví. Některé banky chtějí letos přijít s hypotékou na družstevní bydlení. Nyní ale lze na tento typ bytu využít i takzvaný předhypoteční úvěr. Hypotékou lze zajistit koupi chaty nebo chalupy či stavebního pozemku.

Chce banka, abych prokázal, jaké mám příjmy?

Ano. Klient doloží, jaký druh a výši příjmu má. Banky chtějí mít jistotu, že je schopen hypotéku splácet. Neplatí to jen v případě, jedná-li se o takzvanou hypotéku bez prokazování příjmu, kterou některé banky dnes již běžně poskytují.

Jaká doba splatnosti hypotéky je optimální?

Doba delší než 20 let není pro zákazníka výhodná. Odborníci doporučují interval 15 až 20 let jako optimální, pokud zákazník má dostatek finanční síly hypotéku splatit rychleji. Pokud je se svými možnostmi "na hraně", je dobré nesplácet hypotéku déle než 30 let. Splatnost nad tuto dobu je pro zákazníka spíše nevýhodným řešením.

Jak dlouho lze splácet hypotéku?

Ve většině hypotečních bank nabízejí dobu splatnosti až na 30 let. Nicméně dnes je už možné u některých z nich splácet dokonce až 40 let. Finanční ústavy však požadují, aby hypotéka byla uhrazena v okamžiku ukončení aktivního věku nejstaršího žadatele, zpravidla je tato hranice 70 let, některé banky akceptují hranici 65 let.

Kolik musím mít kvůli hypotéce vlastních prostředků?

Banky dnes již nabízejí hypotéky až do 100 procent investičního záměru klienta. Nicméně to závisí na konkrétním případu financování. Počítejte s tím, že při hypotéce vyšší než na 70 procent ceny nemovitosti bude úroková sazba o něco vyšší. Nižší sazby získávají bonitní klienti, kteří nejsou zatíženi dalším úvěrem, leasingem, atd.

Jak dlouhá fixace je optimální?

Banky nabízejí stejné úrokové sazby pro fixaci na jeden rok, tři i pět let. optimální je pětiletá fixace. Vzhledem k tomu, že nelze očekávat v příštím roce zlevnění hypoték, roční fixace se nevyplatí.

Mohu hypotéku předčasně splatit?

Ano, nejlépe na konci fixace. Chcete-li splatit hypotéku během ní, zaplatíte smluvní pokutu. Může být velmi vysoká. Někdy až 30 procent částky, která zbývá doplatit.

Co dělat, když předem vím, že dokážu hypotéku předčasně splatit?

Pokud již před podpisem smlouvy tohle víte, můžete si mimořádnou splátku naplánovat do splátkového kalendáře. Tato možnost bývá zpoplatněna jedním procentem z výše splátky.

Jakým způsobem funguje spojení hypotéky a životního pojištění?

Žadatel si vezme půjčku, ale splácí pouze úroky z ní. Vedle toho si spoří peníze do investičního životního pojištění (IŽP). To znamená, že banka například klientovi půjčí milion na 30 let. Ten se jí zaváže, že bude po tu dobu platit úroky a za 30 let jí jednorázově vrátí milion, který naspoří v IŽP.

Je spojení hypotéky a investičního životního pojištění výhodné?

Spíše ne. Toto spojení není pružné, většinu změn musíte projednat s bankou. Daňové odpočty, které mají být plusem, vycházejí ze současného daňového systému. Ten se ovšem může kdykoli změnit. Měsíčně za tuto kombinaci také zaplatíte více než při klasické hypotéce. A pojistné placené do IŽP se investuje do podílových fondů, jejichž výdělek závisí na vývoji trhu. S těmito riziky tedy počítejte.

Zpracováno ve spolupráci s Golem Finance