golf
Snímek: Archiv

Ani vedro, ani mráz
Naštěstí poslední variantě už nic, kromě nedostatku finančních prostředků, nebrání. Možností je skutečně požehnaně a každá z nich má své fandy. Florida, Jihoafrická republika, Thajsko, Kanárské ostrovy, jih Portugalska, jih Číny, Egypt, Maroko...
A také Madeira! Díky poloze a teplému golfskému proudu se zde hraje na třech osmnáctkách bez extrémních veder či zimy po celý rok. O příjemných podmínkách a nádherném prostředí vypovídá i to, že dvě třetiny plochy hlavního ostrova zabírají přírodní rezervace, které se bohatou květenou podobají botanické zahradě.
Do povědomí lidí, kteří dovedou užívat života, bylo donedávna slovo "madeira" vepsáno hlavně jako název zdejšího typického originálního fortifikovaného vína. To už ale kvůli vzrůstajícímu turistickému ruchu přestává platit.
Madeira s hlavním městem Funchal není jenom stejnojmenný hlavní ostrov, nýbrž celé souostroví vzniklé sopečnou činností ve vodách Atlantického oceánu. Patří do stejné geologické rodiny jako jižněji ležící Kanárské ostrovy a severněji položené Azorské ostrovy. Na rozdíl od nich však tady sopečná aktivita utichla dávno před naším letopočtem. Madeira, stejně jako Azorské ostrovy, patří Portugalsku.

Clube de Golf Santo da Serra
Nejstarší osmnáctka souostroví se stabilně umisťuje v první stovce nejlepších hřišť v Evropě. Byla postavena už v roce 1937 a v roce 1991 prošla důkladnou rekonstrukcí a modernizací. Nyní jsou zde k dispozici tři volně kombinovatelné devítky, na nichž se hrají i mistrovská utkání zařazená do okruhu PGA European Tour.
Hřiště je rozloženo v kopcích hlavního ostrova, pouhých pět minut od letiště, kam dosedají všechny mezinárodní linky. Z hlavního města Funchal to sem trvá autem zhruba dvacet minut. K cestě z hotelů lze využít kyvadlové dopravy, můžete si také pronajmout auto nebo si vzít taxi, které je levnější a férovější než v Praze.
Hřiště poskytuje kromě kvalitního zázemí, dobře upravených drah a greenů i nádherné výhledy. Z první a druhé jamky první devítky dohlédnete na souostroví Desertas, kde je přírodní rezervace a může se tam doslova jenom na otočku. Z druhé devítky vidíte na odlehlou stranu ostrova. Z dvojky v dálce spatříte ostrov Porto Santo, kde je další osmnáctka, kterou také navštívíme. Z trojky vysoko nad oceánem se dá obdivovat jeho nedozírnost a na následující tříparové čtyřce máte velkou šanci přinést Neptunovi povinnou oběť. Hraje se přes rozeklané útesy spadající do oceánu, kde byste zatoulaný míček hledali marně.

golf_mPalheiro Golf
Krásná členitá osmnáctka umístěná vysoko na kopci nad hlavním městem ostrova. Zde bude velmi spokojen i nehrající doprovod. Z terasy klubovny, která leží pět set metrů nad mořem, každého zaujme nádherný výhled na přístav s luxusními jachtami, na okolní hory i oceán. Začátečníci mají k dispozici i šestijamkovou akademii.
Hřiště bylo otevřeno v roce 1993 v parku plném vzácných dřevin z celého světa. V původním, dvě stě let starém zámečku, který stojí mezi jamkou číslo devět a deset, dnes stojí hotel Casa Velha. Patří do světové sítě malých luxusních hotelů Relais & Chateaux a má i vynikající restauraci.
Z metropole Funchal je to na hřiště Palheiro pořád do pěkně prudkého kopce. Však také na pár kilometrech vyšplháte z nuly do půlkilometrové výšky. Ke klubovně se z centra dostanete autem za slabou čtvrthodinku, stejně jako z mezinárodního letiště. Z hotelu si lze objednat kyvadlovou dopravu.
Hřiště je poměrně náročné na přesnost, dobře upravené fairwaye jsou dost úzké a všude kolem roste plno nádherných starých stromů. Záludná je tříparová třináctka, kdy se musíte dostat na green přes hluboké zarostlé údolí. Ovšem výhled ze čtrnáctky na oceán vás v případě špatné rány uklidní.

Porto Santo Golfe
Celodenní výlet z Madeiry na sousední ostrov Porto Santo patří takřka k turistickým povinnostem. Lodí sem z Funchalu doplujete za dvě a půl hodiny. Golfista se ale nemusí obávat ztráty dne. Od roku 2004 je zde totiž velmi kvalitní osmnáctka. A tak zatímco se nehrající doprovod může vydat za zajímavostmi ostrova, hráč si zahraje doslova od pobřeží k pobřeží na širokých, dlouhých a přehledných fairwayích a dokonalých greenech.
Zatímco severní část hřiště je rovinatá s početnými jezírky, jižní nabízí pobřežní útesy a nádherné výhledy. Ze třináctky, čtrnáctky a patnáctky, které kopírují pobřeží, hráči ocení nádherný výhled do míst, kam turisté z druhé strany nedohlédnou.
V posledních letech na Porto Santo vyrostlo několik hotelů s kvalitními balneoprovozy s termální vodou, a tak je možné se přímo sem vypravit na celý pobyt. Součástí areálu je i cvičné hřiště s devíti jamkami. Momentálně se zde staví další osmnáctka, kterou stejně jako dosavadní hřiště projektoval slavný španělský golfista Severiano Ballesteros.

Libor Ševčík
libor.sevcik@economia.cz

Informace
Clube de Golf Santo da Serra

Machico
Madeira
Tel.: +351 291 550 100
www.santodaserragolf.com  

Palheiro Golf
Rua do Balancal 29
Funchal
Madeira
Tel.: +351 291 790 126
www.palheirogolf.com  

Porto Santo Golfe
Sítio das Marinhas
Porto Santo
Tel.: +351 291 983 778
www.portosantogolfe.com  

Související