Cenová hladina se vzdouvá po celém světě. Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD), sdružující 30 zemí včetně Česka, v úterní zprávě uvádí, že v eurozóně se meziroční tempo inflace během ledna až listopadu 2007 zrychlilo z 1,8 na 3,1 procenta. A na tomto šestiletém maximu zůstalo podle předběžného odhadu také v prosinci.

Více než dvojnásobně (na listopadových 4,3 procenta) přidala loni inflace v USA.

Bezzubé centrální banky?


Centrální banky mají pořádně zamotanou hlavu. Jejich tradiční lék na bujnou inflaci - tvrdší úrokové sazby - totiž nemusí v současné době dostatečně zabrat.

Inflaci totiž roztáčejí hlavně drahá energie, především ropa, a také zvyšující se ceny potravin. A na ty jsou centrální bankéři krátcí. Mohou zdražit firmám a domácnostem peníze, a zmenšit tak apetyt na úvěry, z nichž se financují investice i spotřeba. Ale nemohou například Číně "předepisovat", kolik obilí má dovážet z Austrálie, masa z Argentiny či mléka z Evropské unie.

Navíc nyní na Západě sílí hlasy volající nikoli po zvýšení, nýbrž po snížení úrokových sazeb. V USA by to mělo pomoci odvrátit hrozbu hospodářské recese, v eurozóně zase zabránit výraznějšímu ochlazení konjunktury. "Zmírňování sazeb se mi jeví jako naprosto nezbytné," uvedl pro německý časopis Wirtschaftswoche Jim O'Neil, hlavní ekonom investiční banky Goldman Sachs.

Co všechno je v arzenálu


Na pomoc v boji s inflací mohou přispěchat vlády. A to hlavně střídmější výdajovou politikou. "Třetinu inflace v Česku můžeme zkrotit tím, že vyššími úrokovými sazbami zabrzdíme spotřebu domácností. Druhou třetinu tím, že vláda bude řešit rozpočtový schodek úsporami, nikoli zvyšováním daní," míní ekonom Raiffeisenbank Aleš Michl. Jak dodává, na poslední třetinu nemá nikdo v tuzemské ekonomice vliv. Jde o "vnější impulzy", vycházející ze světových komoditních a měnových trhů.

Ceny potravin v Evropské unii loňského listopadu podle poslední zprávy OECD meziročně stouply o průměrných 5,2 procenta. V Česku bylo tempo dvakrát rychlejší - o 10,6 procenta - a v Maďarsku dokonce o 12,5 procenta.

Evropská unie tento týden rozhodla dočasně zrušit cla na dovoz většiny obilovin ze třetích zemí. Důvodem jsou jejich nízké zásoby na kontinentu, což pohání ceny nahoru.

Cla na dovoz potravin, například mléčných výrobků a zeleniny, snížilo Rusko, kde inflace loni vylétla na 12 procent. Moskva zároveň na trh uvolnila část obilí ze strategických zásob. Pořádný "vítr" z inflace má také Čína, kde kvůli zdražování v minulosti propukaly sociální nepokoje. Peking včera oznámil, že "zmrazí" ceny ropných produktů, plynu a elektřiny.