Počty lidí oslavujících příchod nového roku v některých světových metropolích překonaly milionovou hranici. V několika zemích oslavy poznamenaly obavy z teroristických útoků.

Jinde odnesli lidé bujaré veselí zraněními. Například ve Francii, jak se už v posledních letech stalo tradicí, shořely stovky aut. Prakticky všude na světě ale záchranáři měli méně práce než v uplynulých letech.

O rekord v množství účastníků silvestrovského večírku mezi sebou pomyslně na dálku soutěžila tři města: Sydney, Berlín a New York. V nejlidnatějším městě Austrálie byl hlavní atrakcí ohňostroj odpalovaný z mostu překlenujícího přístav.

Na newyorském Times Square čekalo více než milion lidí na spouštění obří zářící koule. Poprvé ji lidé spatřili přesně před sto lety a výročí oslavili organizátoři v duchu dnešní doby - sestavili kouli z energeticky úsporných diod, které podle výrobců nespotřebují více elektřiny než "deset opékačů topinek". Navíc údajně září mnohem jasněji než žárovky a mohou svítit miliony odstínů barev.

Tradiční party se konala v Berlíně u Braniborské brány. Naopak v Bruselu se lidé museli bez obvyklého ohňostroje obejít. Úřady jej zakázaly kvůli teroristické hrozbě.

Do centra Londýna přišlo o silvestrovské noci na 700 tisíc obyvatel a návštěvníků hlavního města Británie. "Vzhledem k tomu, že ohňostroj v centru si přišel užít každý desátý Londýňan, je vidět, že město vítá nový rok v patřičném stylu," poznamenal londýnský starosta Ken Livingstone.

Ve Francii vandalové zapálili přes 370 automobilů. Minulý rok to byly téměř čtyři stovky. "Noc byla relativně klidná, bez větších incidentů. Došlo jen k několika přímým střetům s pořádkovými silami," zhodnotil bilanci mluvčí francouzské policie.

Velmi živo bylo také na Filipínách. Oslavy v této zemi bývají tradičně velmi hlučné, letos při nich bylo zraněno asi 450 lidí. To je téměř o 50 procent méně než loni. Za snížením počtu zranění stojí podle úřadů především informační kampaň. "Efektivní strategií bylo ukazovat veřejnosti tu hrůzu plynoucí z možné ztráty končetin nebo dokonce života," řekl filipínský ministr zdravotnictví Francisco Duque.

Kypr a Malta vstoupily v novém roce do eurozóny a obyvatelé obou středomořských ostrovů vítali změnu letopočtu i společnou evropskou měnu šampaňským. "Přeměna je velmi poklidná, překonává to naše očekávání," uvedl Andreas Charalambous z kyperského ministerstva financí.

V Moskvě oznámil příchod nového roku zvon z Kremlu. Půlnoční projev ruského prezidenta Vladimira Putina byl postupně vysílán v 11 časových pásmech. Putin Rusům blahopřál k tomu, že se země opět postavila na nohy. "Vše, čeho jsme dosáhli, nám umožnila výlučně vaše velkorysá podpora, vaše důvěra a váš přímý přínos k obrodě této země," řekl ruský prezident.

Zatím nejmohutněji od invaze v roce 2003 slavili nový rok také Iráčané. Za mimořádných bezpečnostních opatření vyšly do ulic Bagdádu tisíce lidí.

Závěr roku v jižním Thajsku poznamenalo několik explozí, při kterých bylo zraněno na 30 lidí. Podle policie nálože nastražili muslimští separatisté.