Nejbohatší Čech Petr Kellner si splnil letitý plán rozjet spotřebitelské půjčky v Číně. Společnost Home Credit China, dceřiná firma PPF Group, kterou Kellner ovládá, začala v prosinci se splátkovým prodejem v provincii Kuang-tung. Informoval o tom včera šéf komunikace skupiny Home Credit Milan Tománek.

Prozatím nová firma působí hlavně ve třech maloobchodních řetězcích v obchodním centru této provincie ve městě Šen-čen, které leží poblíž Hongkongu a má silný rozvojový potenciál. Do roku 2010 chystá PPF expanzi do dalších osmi provincií.

"Jde zatím o jakýsi pilotní provoz na trhu se zhruba 1,3 milionu potenciálních zákazníků, průnik do dalších čínských měst bude postupný, podobně jako tomu bylo v Rusku," uvedl Tománek.

Strategie firmy se nyní soustředí na malé spotřebitelské úvěry pro nákup bílého zboží, tedy například chladniček a praček v supermarketech.

V příštích pěti letech chce Home Credit China zavést i další úvěrové služby, například kreditní karty.

V Šen-čenu vznikla i centrála Home Credit China, naproti tomu reprezentační kancelář PPF je v Pekingu.

Původně skupina PPF chtěla vstoupit na čínský trh prostřednictvím akvizice některé místní banky, to se jí ale zatím nepodařilo.

Kellnerův Home Credit, který je trojkou splátkového prodeje v Česku a prosadil se i na Slovensku, cílí v poslední době hlavně na Východ. V Rusku je po pěti letech dvojkou spotřebitelských půjček, od roku 2005 je v Kazachstánu a vloni vstoupil na ukrajinský a běloruský trh. Příští rok chce zahájit splátkový prodej ve Vietnamu, kde čeká na bankovní licenci. Společnosti skupiny Home Credit poskytly v roce 2006 úvěry v celkovém objemu 2,7 miliardy dolarů.

Související