Ministr vnitra Ivan Langer bude mít dnes nabitý program. Aby stihl všechny oslavy vstupu do schengenského klubu bez hranic, musí policie nasadit na tuto akci dokonce vrtulník.

O půlnoci zmizí poslední hmatatelná bariéra mezi Českem a Evropskou unií - dva tisíce kilometrů dlouhé státní hranice budou od zítřka zcela volně průjezdné. Program začne ministr Langer v podvečer symbolicky na hranici, která před patnácti lety rozdělila Česko a Slovensko, ve Starém Hrozenkově. "Společně se slovenským ministrem vnitra Robertem Kaliňákem přeříznou maketu hraniční závory a naposledy si vzájemně orazítkují pasy," říká ministrova mluvčí Hana Malá.

Hlavní oslava je ale plánovaná až na pátek. Přesune se na místo, kde integrace východoevropských zemí do EU před třemi lety začala - do Hrádku nad Nisou. Právě tam premiér Mirek Topolánek vstup do Schengenu oslaví společně s polským premiérem Donaldem Tuskem a německou kancléřkou Angelou Merkelovou. Zde, na takzvaném Trojmezí, si politici - byť v jiném složení - slavnostně podávali ruce v roce 2004 při rozšíření EU o nové země včetně Česka. Do Hrádku dorazí také šéf unie José Manuel Barroso.

Přestože ministerstvo vnitra zaplatilo za schengenskou kampaň se semaforem, na němž Evropanům svítí jen zelená, pětadvacet milionů korun, podle průzkumu společnosti Westminster celá čtvrtina Čechů neví o tom, že od zítřka bude moct jezdit po Evropě bez pasu. "Kampaň prostřednictvím celostránkové inzerce v tisku nemusí být optimální formou, jak oslovit všechny cílové skupiny obyvatel," vysvětluje Tomáš Studeník z Westminsteru.

Čtvrtina z těch, co vědí, má ale ze vstupu strach - bojí se nárůstu v pašování lidí i drog, a dokonce vpádu islámských fundamentalistů. "Tady platí, že nemůžete chtít svobodu bez odpovědnosti, tedy bez bezpečnosti. Vedle zvýšené míry rizika, které souvisí se zrušením kontrol na hranicích, tedy policie získává podstatně efektivnější nástroje pro boj proti zločinu, než měla dřív," říká ministr vnitra Ivan Langer.

Od pátku tak Češi mohou hranice projíždět bez zastávky, pasová kontrola je čeká pouze na letištích. I odtud mají ale "hranice" zmizet - s prvním aprílovým dnem 2008. Schengenský prostor také přinesl nové formy mezinárodní spolupráce v oblasti policie a justice - bezpečnost má zajistit sdílený počítačový systém, který má země Schengenu ochránit před zločinci. Hlavní zátěž na střežení východních hranic teď padne na Slováky a Poláky.

HN_071220_03p.jpg

Češi se do Schengenského prostoru těší

Související