Dva turečtí recepční vás přátelsky uvítají, prohodí anglicky dotaz, jak se vám líbí v Istanbulu. Ve čtyřhvězdičkovém hotelu Oran jsou na cizince zvyklí, chovají se zde velmi uctivě a pozorně. Ostatně stejně jako v řadě dalších hotelů, ležících na dosah známých památek, jako je Modrá mešita či palác Topkapi a vyhlášeného Velkého bazaaru. Patří k těm, na které budete rádi vzpomínat.

Turecké hotely jsou rozděleny do pěti kategorií, stejně jako v ČR. Prázdninové domy či vily mají jen jednu třídu a kategorie S je určena historickým domům, které mají méně místností, zato speciální servis pro individuální turisty nebo malé skupinky.

"Kategorie de luxe není ještě oficiálně zavedena, ale v podstatě ji už nabízejí některé hotely jako Hilton či Swiss," podotýká Hakan Himmetoglu, generální manažer Asociace tureckých cestovních agentur (TÜRSAB). Toto polostátní seskupení sdružuje kolem 5300 členů, členství je pro každý podnikatelský subjekt v Turecku povinné.

Spektrum ubytování je v této zemi skutečně široké. Většina velkých hotelů je ve velkých městech, jako jsou Istanbul, Ankara či Izmir. Také na pobřeží je množství hotelů, motelů i míst pro kempování. Tomu odpovídá konkurence a také ceny, které se pohybují od pár desítek až po mnoho set dolarů za noc. Platí se v tureckých lirách, ale v některých hotelech se vás mohou zeptat na USD či euro.

"Celková ubytovací kapacita je v Turecku asi milion lůžek. Ovšem pouze polovina z nich je naplněna, na ty uléhá každoročně kolem 23 milionů návštěvníků. Naším cílem je však dosáhnout jednoho sta milionů turistů. K tomu bude potřeba vybudování dalšího milionu lůžek," tvrdí Günnur Özalp, generální tajemnice asociace TÜRSAB.

Plány dostat Turecko z desáté turistické příčky na světě na třetí pozici má podle ní své opodstatnění. "Rozvíjí se kongresová turistika, například Istanbul, zvolený na rok 2010 městem kultury, se stal centrem veletrhů. V květnu se můžeme těšit na Formuli 1, v roce 2008 proběhne v Turecku zimní univerziáda a v roce 2012 olympiáda zemí černomořského pobřeží. Řada vyhlídkových lodí už nejenže krátce zakotví v Istanbulu, ale cestující zde zůstávají dva tři dny. Existuje program podpory turismu do roku 2023, tedy do stého výročí založení republiky, který podporuje už nejen plážový turismus, nýbrž akcentuje kulturní projekty, například společně s Řeckem," říká Günnur Özalp. Mezi ně patří vinná cesta či projekt Po stopách sv. Pavla.

V odlehlejších místech Turecka je v řadě případů ubytování jednoduché a někdy neodpovídá evropské úrovni. I to si lidé z TÜRSAB uvědomují. "Jestliže se dříve investovalo do ubytování u moře, nyní je snaha získat investory i do vnitrozemí. K tomu přirozeně potřebujeme vhodnou infrastrukturu. Snažíme se u vlády podporovat výstavbu železnic a nových silnic. Máme dostatek přístavů, ale není jich dost pro jachty," podotýká generální tajemnice TÜRSAB.

Současně, podle jejích slov, musí asociace bdít nad ochranou životního prostředí, aby se hotely nepostavily všude a nedošlo k poškození přírody.

I mezi českými občany stoupá zájem o tuto zemi. "Každoročně zavítá do Turecka kolem 110 tisíc Čechů, z Turecka přijíždí do ČR kolem šedesáti až sedmdesáti tisíc Turků. Může jich však být více, neboť někteří přijíždějí z Německa či z jiných zemí autem," přibližuje statistiku Günnur Özalp.

Důležité pro rozvoj turismu je, že mezi Českem a Tureckem existuje přímé letecké spojení z Prahy do Istanbulu. Odtud se pak lze dostat do větších měst v Turecku.

(Informace o TÜRSAB lze získat na adrese www.tursab.org.tr. Podle slov zástupců organizace by tato webová stránka měla doznat změn, poté by zde zájemci mohli najít i přehled ubytování v Turecku.)