V pražské Libuši stojí nenápadná, nízká výrobní hala. Snad jen na dvoře stojící bílý autobus turecké značky Otokar napovídá o spojitosti s touto zemí. A také tomu, že právě zde najdete snad jedinou výrobní investici tureckých podnikatelů v Česku.

Na svědomí ji má na první pohled nenápadný, leč energický čtyřicetiletý Ergin Tuncel. "Tady připravujeme další zakázku," ukazuje na holou kostru minibusu na podvozku značky Mercedes. Pilně ji obrušuje několik tureckých dělníků. Spěchají, zanedlouho by odtud měl vyjet nový minibus s devatenácti sedadly. Je to jeden z pěti modelů, který jeho společnost Buzola v současnosti vyrábí a nabízí.

Ergin Tuncel pochází z Istanbulu, kde si v dětství hrál na ulici se svým kamarádem Derya Evrenem. Do základní školy tehdy spolu nechodili a každý se vydal za studii svým směrem. Sešli se až v Praze, jako spolupracovníci. Druhou částí aktivit společnosti Buzola je totiž oblast cestovního ruchu, zejména incomingový turismus z Turecka do Čech.

"Zabýval jsem se cestovním ruchem po vysoké škole a stále jsem byl na cestách. Před lety jsem však obdržel nabídku jedné české cestovní kanceláře, abych ji zastupoval v Turecku. Pak jsem se dostal až do její centrály v Praze. Říkal jsem si, že ještě stihnu doktorandské studium na univerzitě v Hamburku," svěřuje se Derya Evren.

Osud tomu chtěl jinak a když se Derya Evren setkal se svým krajanem, který do Prahy přišel před deseti lety a také působil v turistické branži, dal přednost podnikání. Nyní vede turistickou část společnosti Buzola. Její název vymyslela manželka a společnice šéfa firmy Magda Tuncelová.

"Před osmi lety jsme začínali tak, že jsme do Česka dovezli pět set tureckých turistů. Letos to bude přes deset tisíc. Turci mají zájem navštívit zejména Prahu a okolí, jako je například Kutná Hora, ale chtějí vidět i Karlovy Vary. V tomto lázeňském městě pobýval Kemal Atatürk a pro turecké návštěvníky to bývá přitažlivé," říká plynnou češtinou Derya Evren.

Téměř dvě třetiny z nich chce spatřit místo, kde se první turecký prezident zastavil v červenci 1918. Na budově z konce 18. století, zvané Rudolfshof, nyní je to moderní Hotel Carlsbad Plaza, je ostatně umístěna tabulka s informací o jeho pobytu. Zda Turků bude napříště jezdit do tohoto města i jinam více, je otázka.

"Domnívám se, že poklesne zájem o ČR jako destinaci. Vstupem do schengenského prostoru zavádí ČR vízum, které přijde na 60 eur. Vzhledem k tomu, že sem přijíždějí zejména rodiny a většinou lidé ze středních vrstev, bude to znamenat poměrně citelné zdražení jejich pobytu," upozorňuje Derya Evren.

Víza pro turecké občany však trápí nejen incomingové cestovní kanceláře, ale i turecké podnikatele. "S problémy se kvůli tomu setkáváme i při byznysu. My máme v ČR trvalý pobyt již několik let, ovšem do vstupu ČR do Schengenu jsme museli mít vízum do dalších zemí EU. Nedávno jsem nestihl veletrh v Belgii," poznamenává Ergin Tuncel, který se už chystá na pražský veletrh Holiday World. Proč právě na tuto největší akci cestovního ruchu v Čechách, je jasné. Jeho minibusy slouží cestovním kancelářím pro turistické projížďky a prohlídky měst.

Zájemci o ně i o interiéry VIP Made in Buzola v Mercedesu Benz Vito se hlásí nejen v tuzemsku, ale i ze Slovenska. "Máme velké plány, chceme rozšiřovat sortiment a výrobu a spolupracujeme s českými subdodavateli. Zpočátku však nebylo jednoduché je přesvědčit o naší serióznosti ani najít správné kontakty. V tom je jednodušší začínat byznys v Německu či v USA," poznamenává Ergin Tuncel.

Snad i proto se šéf firmy Buzola angažuje v Asociaci tureckých podnikatelů v ČR, kde je generálním tajemníkem. "Sdružujeme sedmnáct tureckých subjektů a naším cílem je i vyměňovat si zkušenosti a informace, setkávat se a pěstovat osobní a neformální vazby. Když do Česka přijíždějí obchodní mise tureckých podnikatelů, obyčejně se s námi chtějí setkat. Máme dobré vztahy i s tureckým velvyslanectvím v Praze, zejména s obchodním radou. Můžeme tedy pomoci i zdejším firmám, pokud budou hledat kontakty v Turecku," říká Ergin Tuncel.

Co by si přál, stejně jako manažer Derya Evren, je užší spolupráce s českými firmami a organizacemi. "Mohlo by to být ku prospěchu obou stran," dodávají oba.

 

Jak jiná je turecká a česká společnost

Na otázku sociálních a kulturních rozdílů odpovídá webová stránka www.kwintessential.co.uk, která srovnává několik aspektů. Jedním z nich je hierarchizace společnosti, který porovnává souhlas s rovností či nerovností mezi lidmi. Z průzkumu vyplývá, že v Turecku vládne větší autoritativnost - 70 procentních bodů, oproti 35 bodům v ČR. Individualismus má poměr 60 bodů (ČR) a 38 (Turecko). Překvapivé je zjištění, že vztah k tradiční roli žen je v ČR a v Turecku na stejné úrovni, souhlasí s ní asi 48 procent respondentů. V Turecku vládne nižší tolerance vůči jiným národům či postojům než u nás, opět překvapivé je, že rozdíly v obou zemích nejsou až tak velké.