HN_071219_16r200_mittendorfer.gifŠéf České spořitelny Rakušan Gernot Mittendorfer má za sebou první půlrok v největší tuzemské bance pro drobné klienty. Jejím majitelům z Erste Bank splní letošní plány - čistý zisk spořitelny stoupne o 15 až 20 procent proti loňskému zisku ve výši 10,559 miliardy korun. Teď má ale Mittendorfer nečekané starosti - spořitelně v předvánočním náporu vypadává systém online bankovnictví, a přestože nad tím šéf sedí s experty z banky i z dodavatelské firmy Oracle, neví se, kde je chyba. "Když mi někdo garantuje, že náš systém bude hladce fungovat, a bude za to chtít dva milióny, tak je dostane," říká Mittendorfer.


HN: Jsme svědky vlny potíží internetového bankovnictví ve spořitelně i v dalších bankách. Co se děje?

Náš současný problém souvisí se zavedením vyšší verze systému. Tím, že stále přibývá klientů, kteří používají přímé bankovnictví, a roste počet online transakcí, museli jsme ho inovovat. Neznáme dosud příčinu potíží, objevují se při rozdílných situacích - když se do něj přihlásí hodně klientů, někdy i při malé zátěži. Intenzivně to řešíme se společností Oracle, která nám technologie zajišťuje. Je nám to hrozně nepříjemné. Investujeme zdroje, čas, cokoliv, co je možné, aby by byl systém stoprocentně stabilní. Naneštěstí v posledních třech týdnech to tak nebylo.


HN: Zaskočil vás nápor klientů na internetové bankovnictví?

Ne. Ta určitá úroveň nestability, které jsme svědky, není způsobena nějakou chybou z naší strany. Stále není jasné, čím problém vznikl.


HN: Podobně nefunguje internetové bankovnictví nebo bankomaty v dalších bankách. Ze stejného důvodu jako ve spořitelně?

Těch důvodů může být mnoho. Třeba nám minulý týden nefungovalo 150 bankomatů na Moravě. A víte proč? Došlo k nehodě, při které nákladní auto přerušilo systém telefonního operátora 02, přes kterého se autorizují transakce na bankomatech To se odstranilo během dvaceti minut. Důvody problémů mohou být různé a já nevím, jak to je v jiných bankách.


HN: Bude kvůli tomu spořitelna příští rok investovat do IT víc, než jste počítal?

Investujeme do toho neustále a nepotřebujeme peníze navíc. Prostě investujete do nové verze systému, pečlivě ji testujete, pak ji spustíte naostro, ona pracuje bez problémů, a najednou se objeví potíže. To není problém velikosti investice.


HN: Spekuluje se, že banky možná šetří na "živé" obsluze IT systémů.

V tomto našem případě nešlo o lidské selhání. Jedinou věc, kterou jsme mohli udělat, bylo zavést kvalitnější verzi později, ale pak čelit riziku, že ta starší při nečekaném náporu nebude dostatečně funkční. Investujeme do IT miliardy. A když mi garantujete, že náš systém bude hladce fungovat, a budete zato chtít dva milióny korun, tak je dostanete.


HN: Takže když ráno vstáváte, máte strach, co vám zase "provede"?

Ne, přivedli jsme si do našeho IT týmu špičkové odborníky. Jenže máte jen dvě možnosti. Buď zbrzdit vývoj a nezavádět nic nového, nebo žít s faktem, že tak rychlý vývoj, jaký zažíváme v Česku, může způsobit i nějaké poruchy.


HN: Jakou cestu dál zvolíte?

V poslední době jsme zavedli spoustu nových služeb. Určitě budeme pokračovat v inovacích, ale číslem jedna je stabilita systému.

Přepadení bankovních poboček trápí i Vídeň


HN: Další nepříjemnost, které banky teď musí čelit, je přepadávání poboček. Co proti tomu děláte?

Úzce spolupracujeme s policií, investujeme do lepší ochrany. Opatřujeme si nejlepší dostupné bezpečnostní zařízení, kamerové systémy, vyškolujeme zaměstnance, máme bezpečnostní agentury, které pobočky kontrolují. Minimalizujeme riziko, ale naneštěstí, zvláště v posledním čtvrtletí, bankovní loupeže rostou a my to nemůžem zbrzdit.


HN: Zdá se, že brutalita bankovních loupeží roste, minulý týden byl při přepadu pobočky jiné banky i rukojmí. Čím to je?

Není to český fenomén. Ve Vídni došlo letos k rekordnímu počtu 78 přepadení poboček. Je to něco, s čím budeme muset několik příštích let žít, má to evropský rozměr. Radikálnost pachatelů používat různé prostředky a zbraně v porovnání s minulostí vzrostla.


HN: Jak to ovlivňuje vaše plány na další rozvoj poboček?

Než otevíráme nové pobočky, děláme si spoustu analýz, mimo jiné, jak se vyhnout riziku přepadení. Ale před dvěma týdny jsme měli jedno i ve velmi rušném místě, kde jsem byl přesvědčený, že k tomu nemůže dojít. Jediný způsob obrany je nemít moc peněz na pobočkách, hotovost skladovat ve speciálních trezorech, monitorovat bezpečnostní systém a spolupracovat s policií. Což děláme.


HN: Uvažujete o zavádění poboček, kde se s hotovými penězi nepracuje? Některé banky je už mají.

To je těžké rozhodnutí. Zákazníci chtějí ukládat a vybírat peníze a my bychom museli mít přístroje, které by jim to umožnily. V tuto chvíli to ještě bankomaty neumí. Budeme do tohoto systému dále investovat, ale v žádné pobočce nedochází k přepadávání opakovaně. Něco jiného to bylo u mé bývalé banky, kde jsme měli na jedné pobočce přepadení každý rok. Přitom ve stejné ulici byla pobočka jiné banky, a té se lupiči vyhýbali.

HN: Přišli jste na to, proč?

Naše pobočka měla dvě patra, v tom spodním bylo málo lidí, a taky byla na rohu. To byla naše spekulace, jediné vysvětlení mohl dát ten lupič. Od té doby na té pobočce hotovost není, vyvěsili jsme tam ceduli, že zajišťuje jen finanční služby a pro peníze si musí lidé jít do pobočky, která je poblíž. Ve městě to nebývá problém.


HN: Budete přesto rozšiřovat síť poboček?

Ano, je to pro nás hlavní kontaktní místo se zákazníky. Poslední čtvrtletí jsme otevřeli tři nebo čtyři, příští rok přidáme dalších až dvacet nových poboček.


HN: Polská mBanka oslovuje Čechy masivní reklamou na služby bez poplatků. Jak na to budete reagovat?

Máme odlišný obchodní model. Rozsáhlou síť poboček, nejvíc bankomatů, osobní poradce pro klienty, prodlužujeme otevírací dobu, máme internetové služby a podobně. Myslíme si, že je to pro klienty velmi dobrá nabídka.


HN: Jaké změny v poplatcích plánujete na příští rok?

Velké změny to nebudou. Jsme ale flexibilní a schopní zareagovat na přání klientů.


HN: V minulých letech banky nalákaly klienty na levné internetové bankovnictví. Například spořitelna teď ale zavádí poplatek za zjištění zůstatku přes SMS. Je to začátek zdražování?

Službu můžete mít stále zadarmo, když je součástí Osobního účtu, nebo když vám tuhle informaci pošleme e-mailem. Dáváme klientům vybrat, aby ji neplatili. Podle mě internet nadále zůstane alternativou levnějších služeb. K masivnímu zvyšování těchto poplatků v Česku podle mě nedojde.


HN: Ekonomové počítají se zvyšováním úroků ČNB, někteří analytici avizují, že splátka milionového úvěru, která se pohybovala kolem šesti tisíc měsíčně, může příští rok stoupnout až na osm tisíc. Jak to zkomplikuje vaše plány v hypotékách na příští rok?

Trend byl jasný, takže klientům, kteří si letos brali hypotéku, jsme doporučovali delší fixaci, aby měli zajištěny výhodnější měsíční splátky na delší dobu. Očekáváme, že když dojde k dalšímu zvýšení sazeb ČNB, růst hypotečního trhu zpomalí hlavně v prvním čtvrtletí příští roku. Ale z dlouhodobějšího hlediska to nečekám. Na druhé straně lidem rostou platy a příjmy z investic.

Pro zdravé zadlužování vidím pořád velký prostor


HN: Bude spořitelna nadále aktivně nabízet půjčky, když zadlužení českých domácností tak výrazně roste?

Ano, vývoj půjček v Česku je dynamický, ale když se podíváte na Rakousko a Německo, kde je chování lidí konzervativní jako v Česku, tak úroveň zadlužení je tam vyšší. Pro zdravé zadlužování proto vidím stále velký prostor. Vedle toho ale budou Češi víc spořit a investovat.


HN: Jak se na tom chce "svézt" spořitelna, když ještě na většině poboček nemá dobré finanční poradce?

My už kvalifikované lidi máme, ale zatím jich není dost. Brzy ale budeme mít sto až sto padesát specialistů a postupně jich bude přibývat.


HN: Stále platí, že spořitelna letos dosáhne nárůst zisku mezi 15 až 20 procenty a že v tomto trendu chcete pokračovat i příští rok?

Ano.


HN: Spořitelna sponzoruje českou fotbalovou reprezentaci. Komu budete na mistrovství Evropy 2008 ve fotbalu fandit?

Zřejmě Čechům. Ani si nepamatuji, že bych v posledních letech viděl hrát rakouské fotbalisty, a samozřejmě, Češi hrají mnohem líp. Rakouský tým se šampionátu účastní prvně, a to z důvodu, že mistrovství se tentokrát koná v Rakousku a ve Švýcarsku.


HN: Jak tipujete, že se Češi umístí?

Když budou hrát tak jako v posledních zápasech, můžou se dostat vysoko, i vyhrát. Ale velkou roli v tom hraje štěstí. Posledně, v Portugalsku, jsem si byl jistý, že se Češi dostanou do finále. A měli smůlu.

Gernot Mittendorfer

Vystudoval práva v Linci, začínal na vídeňské pobočce Erste Bank. Skupině je věrný po celou dobu kariéry. V Praze už pro ni pracoval, ještě než koupila spořitelnu. Pak byl do roku 2004 členem představenstva ČS. Naposledy šéfoval Salzburger Sparkasse. V čele ČS je třiačtyřicetiletý manažer od května 2007, vystřídal Jacka Stacka. Je ženatý, má dceru Julii a fandí fotbalu.