Učitelů po prázdninách ubude

Od září ve školách nebude místo pro tisíce učitelů.
Vyplývá to ze šetření Ústavu pro informace ve vzdělávání (ÚIV), který zjišťoval, zda se školy chystají s novým školním rokem propouštět. Nadpoloviční většina z oslovených 3100 ředitelů základních i středních škol odpověděla: Ano.
K propouštění školy přiměly krajské samosprávy, které jim houfně snížily limity na pedagogické pracovníky. To je případ třeba Olomoucka, kde 82 procent ředitelů potvrdilo, že jim kraj limity seškrtal. Reálně propouštět se chystá 57 procent tamních škol.
"Propouštět se opravdu bude; souvisí to především s úbytkem dětí ve školách. Už dlouho jsme krajem, který má nejnižší počet dětí na obyvatele," potvrzuje šéf odboru školství Olomouckého kraje Miroslav Gajdůšek. "Snažíme se chovat ekonomicky - je logičtější mít tři první třídy po 26 dětech než čtyři třídy po 19 dětech," dodává.
Z dat, které má jeho úřad k dispozici, vyplývá, že o místa nejčastěji přijdou přesluhující učitelé v důchodovém věku. Už proto, že ve školství se s odslouženými roky postupuje platovými tabulkami vzhůru, a právě důchodci jsou pro školu těmi nejdražšími pracovníky.
V průměru propouštění potvrdilo 65 procent všech oslovených ředitelů. V pětině škol přijdou o místa zhruba dvě procenta kantorů. "Téměř patnáct procent škol pak bude propouštěn i o více než dvě procenta," píše se ve včera zveřejněné studii ÚIV.
Právě dvě procenta jsou klíčovým údajem: podle propočtů Ministerstva školství odpovídají tomu, jak školní lavice řídnou v důsledku demografického poklesu. Kabinet před dvěma lety dvouprocentní pokles počtu učitelů svým nařízení doporučil. Ještě v květnu však ministerské statistiky ukazovaly, že k takovému kroku se odhodlali málokde. Třeba loni propustily školy jen zhruba procento - tedy dva a půl tisíce učitelů.
Také proto si kantoři v mnoha krajích stěžovali, že sice dostali vyšší tarifní platy, jak stát slíbil, ale ředitelé jim na oplátku sebrali osobní ohodnocení. "Pokud se takové věci staly, tak jen proto, že ředitelé nepropustili nadbytečné pracovníky. My jsme na kraje poslali peněz dost, ale počítali jsme s propouštěním," podotkla ministryně školství Petra Buzková.
Ze šetření ÚIV vyplývá, že podobná situace by se s novým školním rokem už neměla opakovat.
Nejméně propouštění čeká pedagogy v Ústeckém kraji. Z interních studií ministerstva ovšem vyplývá, že právě školy na Ústecku jsou nejefektivnější: V průměru tu na jednoho učitele základní školy připadne 16,5 žáka. Kdežto na Olomoucku či na Vysočině to je kolem 15 žáků na pedagoga.

Nejvíce propouštění čeká olomoucké školy

Nejvýraznější snížení počtu pedagogů potvrdili v šetření ÚIV ředitelé olomouckých škol. Více než 31 procent tamních ředitelů uvedlo, že počty sníží o dvě procenta, plných 25 procent oslovených pak počítá se snížením vyšším než dvě procenta.
Učitelských míst také výrazně ubude v Libereckém kraji - snižování stavů potvrdilo celkem 46 procent tamních škol.
Propouštět se bude častěji v základních než na středních školách, což souvisí s nízkou porodností - úbytek středoškolských pedagogů se dá očekávat až za zhruba pět let. U základních škol propouštění potvrdilo plných 40 procent oslovených ředitelů.
Zdroj: Ústav pro informace ve vzdělávání