A v době, kdy jejich klub hraje "venku", jim preventivně uložit "domácí vězení".

"Členské země spolu musí lépe komunikovat a v extrémních případech musí být možné používat omezení pohybu osob - jakýsi eurozákaz známým firmám mezi fotbalovými hooligans," řekl minulý týden eurokomisař pro justici a vnitřní záležitosti Franco Frattini během konference Strategie EU proti násilí ve sportu. Tento nápad by tak mohl možná zabránit i víkendovému nájezdu polských rowdies, kteří přijeli podpořit své "kamarády" z ostravského Baníku proti rivalům ze Sparty Praha.

Tato moravsko-polská fotbalová družba spustila melu v hledišti stadionu, v níž bylo zraněno jednadvacet policistů.

Evropské úřady by se mohly v tomto ohledu poučit z britského příkladu. Ve Spojeném království totiž došla úřadům trpělivost už před lety - tamní trestní repertoár totiž zná domácí vězení vymezené státními hranicemi.

"V době, kdy hraje tým odsouzeného výtržníka v zahraničí, musí odevzdat na policii pas, musí se v daný čas hlásit na služebně," popisuje britskou praxi Martin Synecký, který se problematikou fotbalových chuligánů zabývá na ministerstvu vnitra. Například na poslední mistrovství Evropy v kopané v roce 2004 se díky tomuto opatření nedostalo více než dva tisíce vyhlášených rváčů převlečených za milovníky sportu. Podle Syneckého ale takový radikální krok může jednotlivými členskými zeměmi projít jen stěží. "Na kontinentu se velmi dbá na ochranu osobních dat, je to jen těžko průchozí," myslí si odborník z ministerstva. "Mohl by platit jakýsi celoevropský zákaz vstupu na stadion, tedy pokud by byl některému z násilníků takový trest uložen doma, platil by v každé členské zemi," říká Radim Bureš, šéf výboru Evropské komise pro sledování diváckého násilí. Podle něj jsou ale takové myšlenky teprve v zárodku.

Podle Syneckého lze kontrolu provádět také při prodeji lístků - například při prodeji vstupenek na mistrovství Evropy 2004 zájemci udávali své jméno. Pořádající UEFA pak následně předala očíslované seznamy policii konkrétní země a ta bez udání důvodů, aby uchránila osobní data, z losovačky o lístky vyřadila některá čísla - patřící známým fotbalovým rváčům.

Česká policie totiž má k dispozici takovou černou listinu nebezpečných rowdies - je na ní pět set až osm set jmen. Tento seznam policie podle Syneckého kolegům z členských zemí EU poskytuje pouze na dobu určitou při rizikových zápasech.

"Češi patří na evropské scéně k takovému středu, mají určitý "chuligánský" deficit, málokdy se agresivně projevují fanoušci národního týmu," říká odborník na extremismus Miroslav Mareš. Prý se podle jeho informací chtěly znepřátelené skupiny českých rowdies domluvit na spolupráci na mezinárodní úrovni, ale nakonec jejich vyjednávání krachlo - pravděpodobně na některé z lokálních rvaček.