Legenda_stoleti_Margitt.jpg

Legenda století, 1950, soukromá sbírka

Muž středních let ve formálním obleku je zachycen na fotografii, jak trochu zatuhle stojí před malířským plátnem se štětcem v pravé ruce. Magrittův "Ateliér", hlásí popisek pod fotografií.

Uvozovky jsou na místě. Malíř má totiž pod nohama perský koberec, světlo přichází zleva oknem s nařasenými závěsy a za sebou má Magritte stolek, který by dělal čest každému měšťanskému obývacímu pokoji.

Je ten zestárlý měšťák opravdu Belgičan René Magritte, surrealista, který v letech 1927 až 1930 dobyl Paříž? Někdejší mladý muž, jehož Dalí pozval na prázdniny k sobě do Cadaques?

Ten Magritte, který byl při tom, když rozzuřený Buňuel v hádce málem uškrtil tehdy ještě Eluardovu Galu, pozdější Dalího celoživotní múzu? Malíř, který svými zrádně jednoduchými, a přitom tak těžko rozšifrovatelnými obrazy předběhl Bretonův Druhý manifest surrealismu z roku 1929, hlásající "mysticismus bezduchého"?

Zatím jste si přečetli 10 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.