Ohřát tělo nad normální teplotu je příjemné a osvěžující, v sauně se uvolňují unavené svaly a zklidňuje stresovaný mozek, protože tělo do krve vyplavuje úlevu přinášející látky, tzv. endorfiny. "Neexistuje žádná doporučená doba, po kterou se máte vyhřívat," říká MUDr. Antonín Mikolášek. "Platí jediné pravidlo - dokud se vám to líbí."

Přesto by si měl člověk v sauně dát pozor ve chvíli, kdy ho začne pálit nos a kůže obličeje a pocit horka začíná být nepříjemný, což je obvykle po patnácti minutách. Ve Finsku se lidé pro lepší pocit šlehají březovými metlami s listím. Přivádějí si tím více tepla na kůži a vdechují éterické látky z rozdrcených březových listů. V Česku se k prokrvení kůže používají různé pomůcky, jako kartáče a žínky a hlavně cílená automasáž. Po prohřátí v sauně se tělo prudce ochladí pomocí sprchy či nejlépe skokem do bazénu nebo do jezera, a to i když je vodní hladina zamrzlá. "V tomto případě se do ledu vyseká díra, tzv. avanto," vysvětluje Antonín Mikolášek. "I přesto, že to tak nevypadá, prudké ochlazení vyvolává příjemné pocity." V Čechách je finské jezero nahrazováno ochlazovacím bazénkem. Skoky do vody po hlavě se nedoporučují starším lidem a nemocným s vysokým krevním tlakem. Prudké ohřátí a ochlazení těla se opakuje několikrát. Podle Antonína Mikoláška obvyklé pravidlo "dokud se vám to líbí" platí i zde.

Pravidelné saunování výrazně trénuje imunitní systém a zlepšuje život člověka, a proto ho lékaři vřele doporučují. "Výjimku tvoří lidé s chorobami srdce a krevního oběhu, ačkoliv není známo žádné úmrtí v sauně," upřesňuje Antonín Mikolášek. "Při kožních chorobách je nutno se poradit s lékařem. Rozhodně není vhodné s takovouto chorobou chodit do veřejné sauny. Do sauny by neměl jít ani člověk s horečkou, neboť jeho termoregulační systém je narušen." Ačkoliv saunování uvolňuje, je pro tělo extrémní zátěží, a proto by do sauny neměl chodit člověk velmi unavený nebo nevyspalý, ale ani hladový a žíznivý nebo naopak přesycený. "Protože se člověk během saunování hodně potí, je nutno tělu dodávat dostatečné množství tekutin, v čemž je vhodné pokračovat i po skončení saunování. Při saunování dětí je podle Antonína Mikoláška nutno brát v potaz jejich malé tělo a větší vnímavost vůči změnám teploty. Proto by se neměly saunovat v příliš teplých saunách nebo se vystavovat velkým změnám vlhkosti.

Finové se saunují většinou nazí. "Nudita je povinná z hygienických důvodů v každé veřejné sauně po celém světě a výhodná z fyziologických důvodů, protože nejlépe umožňuje ochranu kůže vůči horku." V Čechách je naopak povinné používat dostatečně velké ručníky či osušky a běžným doplňkem je saunová čepice, která chrání vlasy před horkem.

Sauna je původní finské slovo označující malé stavení nebo místnost, která se po vytopení používá jako ohřívárna. V sauně jsou saunová kamna (finsky kiuas), která obvykle vyhřejí místnost na teplotu od 60 do 120 °C, ale lze nalézt sauny i o teplotě 130 až 140 °C. Ve finské sauně jsou na kamnech kameny, na které se čas od času nalévá voda, aby vzniklá pára na chvíli zvýšila vlhkost vzduchu. Ta v sauně je obvykle relativně malá, několik desítek procent. V saunových kamnech se obvykle topí dřevem, ale velmi častá jsou elektrická kamna, zejména v bytech. Někdy je možno se setkat i s naftovými kamny.

V Česku jsou rozšířené především dva druhy saun, které se však původní finské sauně nepodobají. První je tzv. pára, kde je teplota jen několik °C nad teplotou těla, ale vlhkost je prakticky stoprocentní. V takovéto sauně se velmi dobře prokrví podkoží, ale tělo se neprohřeje. Druhým obvyklým druhem sauny v Česku bývá suchá sauna, kde se teplota pohybuje okolo 100 °C, ale na kamna se nepřilévá voda. Existují ovšem i sauny, kde se na kamna voda přilévá. nZdena Líkařová

Posvátná jako kostel

Dodnes je sauna ve Finsku neodmyslitelnou součástí národní kultury a pro Finy je stejně posvátným místem jako kostel. Sauna je také běžným zařízením bytu zabudovaným do jádra vedle koupelny, a to i v mnohapodlažních domech. Díky tomu, že ve Finsku jsou velmi oblíbené chaty u jezer v přírodě, dá se říci, že v zemi je více saun než lidí. Přesto i ve Finsku jsou veřejné sauny. Zvláštním finským koníčkem jsou sauny postavené na podvozku přívěsu za osobní automobil, finsky kärrysauna. Obvykle jsou vyhřívány kamny na dřevo.

Související