Češi jsou na svou korunu hrdí. Jde ale skutečně jen o pocit hrdosti? Co takhle slastný pocit bohatnutí díky posilující koruně? Málokdo si přitom uvědomí, že za růstem příjmů českých domácností přepočtených na eura stojí v první řadě rychlejší růst produktivity v české ekonomice oproti vyspělým zemím. Sílící koruna je jen projevem tohoto procesu. Kdyby byl kurz české měny k euru fixní (jak je tomu třeba v Bulharsku), rostly by dlouhodobě příjmy domácností v eurech podobným tempem. Jen by k přizpůsobování jejich hladiny docházelo jiným způsobem - vyšší inflací.

Správná volba silné koruny

Každá z cest přibližování cenových úrovní má svá kouzla, ale také svá úskalí. Konkrétně: vyšší inflace časovou náročnost a relativně velké náklady jejího následného snižování, přizpůsobování přes směnný kurz zase nebývá předvídatelné. Tolik teorie. V praxi má už Česká republika karty rozdány. Výběr je tudíž omezený.

Inflaci jsme před lety radikálně vymýtili, k čemuž napomohla vedle stoupajícího dovozu levného čínského zboží a dlouhodobého zmrazení regulovaných nájmů nepochybně také zpevňující koruna. Zároveň to bylo společensky únosné - významné podniky nekrachovaly. Jejich zájem spíše mířil k rostoucím exportním příležitostem po vstupu země do EU. Klesající exportní marže doháněly rostoucím objemem obchodů. Přes ztráty České národní banky z držení deviz lze zpětně hodnotit politiku silné koruny jako přínosnou.

Do pohybu se ale už daly síly, které budou tlačit inflaci v tuzemsku vzhůru víc než v okolních zemích. Relativní cenová hladina bude tedy v Česku stoupat i bez přispění směnného kurzu. Za další: Slabší zahraniční poptávka a vyčerpaní tuzemského pracovního trhu znamená jediné - menší předstih v růstu produktivity české ekonomiky před eurozónou. Exportéry také nepotěší možné zpevňování koruny proti euru, až se jím bude platit na Slovensku.

Uvedené faktory zřejmě omezí udržitelnou míru posilování koruny proti euru na jeden až dva procentní body ročně. To bude zásadní posun. Při nezměněném kolísání kurzu koruny nahradí jeho převládající pohyb jedním směrem četné obousměrné výkyvy. Z nich bude mít radost málokdo. Pro exportéry nebude nová situace znamenat přílišnou úlevu, protože se nadále budou muset zajišťovat proti pohybům kurzu. Poskytovatelé služeb, například cestovní kanceláře, si budou častěji krýt záda uváděním svých cen přímo v eurech.

U domácností, z nichž většina vydělává koruny a nakupuje část zboží a služeb v zahraničí, převládne nad pocitem bohatnutí pocit cenové nejistoty. Z ekonomických subjektů vydělají jen banky, o jejichž kurzové zajištění budou mít zájem nejen exportéři, ale i importéři.

Sečteno a podtrženo, nejenže se stanou viditelnějšími ekonomické nevýhody setrvání mimo eurozónu, ale zároveň se zvýší společenská přijatelnost rychlé přeměny korun na eura.

Rychlejší přípravu na euro

Budeme pak připraveni reagovat? Vedle uskutečnění reforem umožňujících splnění konvergenčních kritérií je nutné zrychlit v technické přípravě na euro tak, aby potom netrvala čtyři roky. Pokračující odmítání eura politickou reprezentací by neskončilo v ekonomice katastrofou, vedlo by v ní ale k samovolné "euroizaci" a zbytečným nákladům.


Autor je hlavním ekonomem UniCredit Bank

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru