"Je to test, jaká bude reakce trhu. Chceme být připraveni na příchod nových formátů. Nebyla to nákladná záležitost a všem zúčastněným společnostem může přidat na renomé," řekl Martin Moravec, obchodní ředitel vydávající společnosti Sony BMG.

HD DVD je videodisk nové generace, který na rozdíl od běžného DVD nabízí třiapůlkrát větší kapacitu dat.

Prodeje HD DVD Horem pádem jsou zatím mizivé, širšímu rozšíření tohoto formátu v Česku dosud brání fakt, že zde není příliš velký výběr z příslušných přehrávačů. "Na našem trhu de facto není možné jít do obchodu a koupit si přehrávač a HD DVD filmy zahraniční provenience. V Electro Worldu prodavači vůbec nevěděli, o co jde, a při dotazu na přehrávač přinesli DVD rekordér," uvedl Bohumil Pergl, výrobní ředitel společnosti Fermata, která od srpna provozuje jedinou českou výrobní linku na HD DVD.

Podle informací HN by na trhu měl být k dostání HD DVD přehrávač Toshiba. Po určitých úpravách formát HD DVD rovněž přehrává počítačová konzole Microsoftu Xbox 360.

První náklad: tisíc kusů

Přesto firmy, které za prvním českým HD DVD stojí - kromě Sony BMG a Fermaty to je i společnost Digital Media Production nebo produkční společnost Total HelpArt Ondřeje Trojana -, nemusí ve výsledku tratit. Již v příštím roce by se nabídka HD DVD přehrávačů měla rozšířit, a tím i možnost odbytu nového filmového nosiče. "Předpokládáme, že v dohledné době se trh s filmovými HD DVD nastartuje i u nás," říká Pergl.

Začátky nového filmového formátu jsou zatím skromné. Fermata vylisovala HD DVD Horem pádem v nákladu tisíc kusů. Žádný jiný filmový titul - ať již český nebo zahraniční - není v Česku oficiálně distribuován. V tuto chvíli není ani jisté, které další filmy na HD DVD budou následovat. Druhý formát - Blu-ray - zatím v oblasti českého filmu nemá žádné zastoupení.

To je paradoxní situace. V Česku filmoví distributoři v tuto chvíli nabízejí asi 50 filmů na Blu-ray (například bondovka Casino Royale, Lovecká sezona, Hostel, Hellboy), do Vánoc by mělo přijít dalších deset filmů. "V roce 2008 by se v Česku mělo objevit na 350 filmů na Blu-ray," říká Pavel Borowiec ze zájmového sdružení DVD Group.cz. Podle jeho slov se navíc v českých obchodech prodává přibližně 14 až 16 typů přehrávačů Blu-ray, formát je možné přehrát i na konzoli Sony PlayStation 3. "Nosičů Blu-ray se dosud prodalo řádově tisíce kusů," dodává Borowiec.

Boj o miliardy

Rovněž v globálním filmovém byznysu si drží mírný náskok formát Blu-ray, za kterým stojí konsorcium firem Panasonic, Sony, Pioneer, Philips, Apple nebo Dell. Naopak HD DVD podporují Toshiba, Sanyo, Intel či Microsoft. V sázce je nově se rodící trh filmových nosičů o objemu mnoha miliard dolarů. Pro obě skupiny je nyní důležité získat přízeň filmových studií. V tomto směru má navrch Blu-ray, podporu mu ohlásila studia Sony Pictures Entertainment, MGM, Walt Disney, 20th Century Fox nebo Lionsgate. V barvách HD DVD naopak bojují Universal Studios, Paramount Pictures nebo The Weinstein Company. Řešením se mohou stát tzv. combo přístroje, které přehrávají oba formáty. Takový hardware mají v nabídce LG nebo Samsung.

Související