Bojan Ljumovič je plný optimismu. A to i přesto, že z restaurace Praga u fotbalového stadionu v Podgorici hledí přímo na benzinovou pumpu. "Otevřeli jsme ji spolu s mým bratrem a s českou podnikatelkou Veronikou Němcovou, a protože před deseti, patnácti lety byl v Bělehradě populární hotel Praha, rozhodli jsme se pro tento název. A benzinka? Město má plány ji přesunout a z okolí vytvořit byznysové a administrativní centrum. Proto jsme vsadili na klientelu o něco příjmově vyšší a na příjemné prostředí, dokreslené pohodlnými křesly a stylovými židlemi z dílny moravského výrobce Tonet," líčí situaci Bojan Ljumovič. Již nyní se tu nabízí české pivo, becherovka, další nápoje budou následovat.

"Lidé si musí navyknout sem chodit. Otevřeno máme pár měsíců," říká spolumajitel Bojan Ljumovič. Věří, že Praga by se mohla stát jakýmsi českým stánkem pro všechny ty, kteří se sem podívají jako turisté, nebo v Černé Hoře pracují. Mimo tuctu českých pracovníků z OHL ŽS, kteří organizují práce na opravě trati z Podgorice do města Nikšič, tu je v sezoně zástupkyně cestovní kanceláře Kovotour. V Podgorici žije i soudní překladatelka Dagmar Vučkovičová, na kterou se s žádostí o konzultaci obrátila již nejedna česká firma.

Občas se v Podgorici objeví i zástupci dalších českých firem, tuzemský výrobce dieselmotorových vlaků CZ LOKO zde realizuje zakázku na několik posunovacích lokomotiv. Probíhajícího boomu nemovitostí si všímají některé naše realitní společnosti, aktivity v Černé Hoře nevylučuje kancelář Lexxus. Příležitosti jsou ve stavebnictví, v oblasti životního prostředí a také v energetice, vzhledem k nedostatku elektřiny chybí paroplynové elektrárny. "Věřím, že toho vaše firmy využijí a zavítají i k nám," říká Bojan Ljumovič.