Když Evropská unie obnovila letos v červnu jednání o přidružení se Srbskem, srbský vicepremiér Božidar Djelić prohlásil: "Naším cílem je získat status kandidátské země EU v roce 2008". Pro samotný vstup do EU by Srbsko mohlo být připraveno do roku 2012, soudí ředitel Republikového institutu pro rozvoj Srbska Edvard Jakopin.

Posun Srbska k členství v EU bude ovšem záviset i na splnění politických a ekonomických kritérií, schopnosti pokračovat v reformách i na vůli dodržovat přijaté závazky. Srbsko ale projevuje silnou motivaci a vysoké ambice ve vztazích s EU a naznačuje, že evropská perspektiva je pro ně prioritou a že i problém politické dimenze vztahů by mohl být uspokojivě vyřešen.

Na tom má zájem i EU. Po rozpadu Jugoslávie deklarovala potřebu stabilizace a prosperity zemí západního Balkánu. Tento záměr podporovala technickou pomocí, poradenstvím a nemalým objemem finančních prostředků. Srbsku a všem ostatním nově vzniklým státům v regionu nabídla cestu k postupné integraci do unijních struktur, směřující k členství v EU. Taková strategie sehrává přitom důležitou roli i v rámci společné obchodní politiky.

Od roku 2000 k růstu obchodní výměny mezi EU a Srbskem přispívají jednostranné celní úlevy pro balkánský region. Téměř veškeré zboží s původem v těchto zemích se tak dostává na unijní trh bezcelně a bez množstevních omezení. V prvních pěti letech využívání poskytnutých výhod rostl vývoz do EU ročně v průměru o osm procent a unie se pro region stala nejvýznamnějším obchodním partnerem.

Impulzem obchodních vztahů je i skutečnost, že vztahy mezi EU a jednotlivými státy dostávají smluvní základ v podobě stabilizačních a asociačních dohod. Obsahují ustanovení o postupném vytvoření oblasti volného obchodu a upravují obchod službami a s obchodem související aspekty jako jsou veřejné zakázky, investice, ochrana práv k duševnímu vlastnictví, hospodářská soutěž atd. Z politických důvodů Srbsko ukončí jednání o stabilizační a asociační dohodě jako poslední; předpokládá se, že se tak stane do konce roku 2007.

Evropská unie rovněž podpořila iniciativu, která pozitivně ovlivní obchodní výměnu v rámci regionu. Rozsáhlou síť dvoustranných dohod o volném obchodu mezi západobalkánskými státy se podařilo nahradit jedním regionálním ujednáním (Smlouvou o volném obchodu v jihovýchodní Evropě - CEFTA), jehož je Srbsko smluvní stranou. Touto smlouvou se odstraňují vzájemné celní bariéry, což přispívá k jednoduššímu mechanismu obchodování a rychlejšímu ekonomickému rozvoji zúčastněných zemí.

Ale je tu i další výzva, Světová obchodní organizace (WTO). Přístup Srbska k ní je přibližně v polovině. Pracovní skupina uspořádala již čtyři zasedání, v jejichž průběhu projednala Memorandum o obchodně-politickém režimu a navazující otázky členů WTO. Srbsko předložilo řadu dokumentů dokládajících slučitelnost domácí legislativy s pravidly WTO, včetně podkladů týkajících se zemědělství (domácí podpory), i plán dalších nezbytných legislativních akcí.

Paralelně s mnohostranným procesem byla zahájena dvoustranná jednání o přístupu na trh se zainteresovanými členy pracovní skupiny. Podkladem pro ně jsou tzv. nabídky koncesí ve zboží a službách. Zbožová nabídka byla revidována v říjnu 2007, revize nabídky ve službách by měla být přeložena v dohledné budoucnosti.

Co přinese přístup Srbska do WTO evropským i světovým vývozcům? Především bude zárukou obchodně politického režimu s uplatněním hlavních zásad WTO (nediskriminace, nejvyšší výhody, národní zacházení, transparentnost). Stávající poměrně složitý a nepřehledný systém dovozních licencí, technických překážek obchodu a sanitárních a fytosanitárních opatření bude zjednodušen.

Srbsko v listopadu 2007 zřizuje národní kontaktní místo pro technické překážky obchodu, které bude odpovědné za poskytování informací o platných normách a standardech včetně postupů pro posuzování shody. Obdobné kontaktní středisko pro účely sanitárních a fytosanitárních opatření vznikne v blízké budoucnosti.

Přínosem bude snížení celního zatížení dovozů, k němuž dojde prostřednictvím vázaných cel v konečné podobě srbské Listiny koncesí ve zboží. Srbsko se zaručí za dodržování určitých režimů pro poskytování služeb ve své Listině specifických závazků, z nichž v budoucnu nebude moci ustoupit.

Srbsko se snaží, aby dohnalo alespoň částečně zpoždění, které má v přístupu do WTO za Černou Horou. Pokud všechno poběží hladce, počátkem příštího roku by mohlo začít s draftováním zprávy pracovní skupiny. Když vše i potom půjde podle plánu, koncem roku 2008 může být Srbsko připraveno pro vstup, anebo být v závěrečné fázi. Nabytí plného členství lze předpokládat v roce 2009.

Autor je náměstkem ministra průmyslu a obchodu