HN_071121_08r200.gifBajram Rexhepi se po sobotních volbách znovu vrací do nejvyšší politiky v Kosovu. V letech 2002 až 2004 byl premiérem a nyní se může stát starostou Kosovské Mitrovice rozdělené na srbskou a albánskou část. Vzhledem k úspěchu jeho strany PDK, kterou vede bývalý velitel Kosovské osvobozenecké armády Hashim Thaci, je ale možné, že se Rexhepi opět stane členem vlády. V rozhovoru pro HN uvádí, že do vyhlášení nezávislosti Kosova zbývá nanejvýš několik měsíců.


HN: Hashim Thaci bezprostředně po volbách řekl, že jste připraveni vyhlásit nezávislost krátce po 10. prosinci, kdy skončí mezinárodně zprostředkovaná jednání s Bělehradem. Co to znamená?

Může to být bezprostředně poté, nebo za pár dní, nebo za pár týdnů. Není dobré dělat předčasné závěry. Sice bych si to přál, ale nejsem takový optimista, abych si myslel, že to bude ještě v prosinci. Pravděpodobnější je leden nebo počátek února. Po 10. prosinci se musí vyrobit zpráva pro generálního tajemníka OSN a Radu bezpečnosti. Nějaký čas také zabere, než se ustanoví nová vláda.


HN: Někteří kosovští politici, včetně prezidenta Sejdiua, zdůrazňují, že vyhlášení nezávislosti je nutné koordinovat s mezinárodním společenstvím...

To je samozřejmě velmi důležité. Nedá se prostě jednostranně vyhlásit nezávislost, kterou by nikdo neuznal. Musí to být koordinovaný proces. Na druhé straně je ale čas s tím začít. Nezávislost musí uznat USA nebo některé evropské země. Očekáváme, že nezávislé Kosovo asi neuznají všechny země Evropské unie, ale snad to bude většina.


HN: Co si myslíte o tom, že Evropská unie neví, jak se ohledně Kosova zachovat?

Nemůžeme čekat na to, až bude jednotná pozice. Jsou stále některé státy, které nás nepodporují, ale myslím si, že u většiny z nich převáží postoj, že možná nebudou aktivně pro, ale nebudou ani proti.


HN: Neznepokojuje vás, jak asi bude reagovat Srbsko poté, co vyhlásíte nezávislost?

Můžeme očekávat nějaká politická prohlášení, můžeme očekávat i zvýšené napětí, třeba snahu zinscenovat nějaké incidenty v severní části Kosova. Žádnou skutečnou "odvetu" ale nečekám. Už kvůli silné přítomnosti vojáků KFOR. Další války na Balkáně nikdo nechce, už jich tu bylo moc. Jsme ale připraveni za nezávislost zaplatit jakoukoli cenu. Je to naše země, naši lidé, musíme je chránit. A Bělehrad ví, že už je po všem. Musí více uvažovat o budoucnosti.


HN: Pokud dosáhnete vyhlášení samostatnosti Kosova, na čem by měla stát ekonomika nového státu?

Je to malá země, ale bohatá na nerostné zdroje. Jsou tu velké zásoby hnědého uhlí. S tím souvisí to, že máme potenciál v oblasti energetiky. Už teď se o projekt na stavbu nové elektrárny zajímá ČEZ a jedna americká firma. Jsou tu také zásoby barevných kovů. Země je dobrá pro zemědělství. Jsou tu mladí lidé, tedy levná pracovní síla. A pak je jedna věc, kterou ostatní země nemají: v zahraničí žije v diaspoře mnoho kosovských Albánců. Řada z nich má kapitál, který mohou investovat v Kosovu, a čekají jen na vyřešení statusu.


HN: Kandidoval jste v těchto volbách na starostu Kosovské Mitrovice. Byl byste starostou všech obyvatel tohoto města, tedy Albánců i Srbů?

Ne, zatím ne. I podle plánu OSN, který podporují Washington a Brusel, by Mitrovice mělo být jedno město se dvěma městskými úřady. Za čas by ale měla vzniknout rada, která by sdružovala oba celky. Měl by ji vést mezinárodní správce. Je to důležité proto, že v Mitrovici je společná infrastruktura, veřejné služby jsou propojené. Musíme se domluvit na zásobování elektřinou, vodou, ochraně životního prostředí, plánech rozvoje města. V nejlepším případě i na grantech pro multietnické projekty.