Jaromír Nohavica na své internetové stránce www.nohavica.cz připouští své styky s komunistickou Státní bezpečností (StB), vylučuje však, že by udával lidi. Svým prohlášením reaguje na píseň Jaroslava Hutky Udavač z Těšína, která vznikla již před několika měsíci, avšak teprve před několika dny se stala známější.

Hutka v ní znovu upozorňuje na již déle známý fakt, že Nohavica v létě 1989 po svém návratu z Vídně informoval StB o postojích a názorech exulanta Karla Kryla. Podle Nohavici si však StB svévolně jeho výpověď přikreslila. Nohavica byl v červenci 1989 ve Vídni na pozvání krajanů. "Když jsem těmi šesti žlutými stránkami z archivu StB poprvé nevěřícně listoval, pochopil jsem, jak hluboký a bezedný je močál naší minulosti, močál lemovaný směrníky a rozcestníky StB a jejich metodami," komentuje na webu zápisy, které i uveřejňuje.

Uvádí, že mnohé ze zaznamenaného je vymyšlené, vnímá ale jako zbytečné vysvětlovat, co řekl, a co neřekl. "Jednou, před lety jsem buď jak buď s tím člověkem seděl u jednoho stolu a basta - dobře mi tak - a tomuhle všemu, co tu teď povídám, lidé buď uvěří, anebo neuvěří," píše.

Hutka, který v roce 1978 z tehdejšího Československa odešel, Nohavicovi vytýká především to, že se stavěl do role téměř protirežimního umělce, a přitom s režimem spolupracoval. Byť s tehdejší Státní bezpečností spolupracovalo velké množství občanů, s časovým odstupem od převratu se v médiích nejvíce objevují případy umělců.

Podle historiků však většina nyní prezentovaných případů patří k těm méně významným - záznamy lidí, kteří s režimem vědomě kolaborovali a s vidinou prospěchu vědomě donášeli, byly vesměs zničeny v prvních dnech a týdnech po 17. listopadu 1989.

Hutka připomněl, že Kryl se nerad svěřoval lidem v emigraci. "Spolu jsme měli někdy spory o tom, jak jsem já emigraci prezentoval - popisoval jsem ji jako problematickou. On měl zato, že to nahrává bolševikovi, že by se to mělo tajit," vzpomíná Hutka. Nohavicovi, tehdy šestatřicetiletému muzikantovi a krajanovi, se svěřil. Z archivů StB plyne, že se od Nohavici dozvěděla třeba to, že Kryl není spokojen se svou prací ve Svobodné Evropě, či že má málo peněz.

"Na jednu stranu byl Nohavica velkým vzorem lidí - a v zákulisí s tím státem, proti kterému stál, spolupracoval. U písničkáře si myslím, že to je prostě blbý," říká Hutka.

Reakce na Hutkův text jsou různé - prý mu však dokonce někteří i vyhrožují. "Když jsem se dotkl Karla Gotta, reakce byly podobné, ale teď je to masivnější," uvedl Hutka.