46vik25.jpgVzpomenete si, kterou knihu jste přečetl jako první?
Vzpomínám si na první i druhou, a pak už ne. První bylo Letadélko Káně, děj mi ale v hlavě moc neutkvěl, druhou byla Pouští a prérií od Karla Maye. Vzpomínám, jak jsem se u toho potil - četl jsem to v posteli, nemocný, ale pocení bylo možná zčásti i tím dobrodružným dějem...

Co jste četl naposledy?
Před nedávnem jsem přečetl celou bichli Compa~nero - život a smrt Che Guevary od J. G. Casta~nedy. V Bolívii jsem navštívil před rokem vesničku, kde Guevaru zabili, a je to zajímavý příběh, tak abych o tom taky něco věděl (zpracovával jsem to téma do reportáží). Teď mám čerstvě dočtenu knihu Stará cesta divočinou, takový starý dokument o objevování amerického vnitrozemí v 18. století, a také Ukradený život o Francouzce, co prožila 57 let proti své vůli v Sovětském svazu, resp. Rusku. Před měsícem jsem odevzdal do tisku svou novou knihu, tak jsem se na četbu zase mohl trochu vrhnout.

Jak často si kupujete knížky - a kolik jich přibližně koupíte za rok?
Upřímně řečeno, knihy moc nekupuji, nebo kupuji málo, spíš využívám knihovny nebo kamarády, nové knihy není kam dávat.

Jakou knihu jste si koupil naposledy?
Ukradený život od Renée Villancherové. A na jaře ve Venezuele Záhir od Paula Coelha, a přečetl jsem ho ve španělštině. Jsem samouk, takže jsem byl nadšený nejen z té čtivé knížky.

Jakému typu četby dáváte přednost?
Především se snažím vybírat si kvalitní věci a je jedno, jestli je to beletrie nebo literatura faktu, ke které se asi dostávám spolu s cestopisy častěji, protože z nich potřebuji čerpat nejrůznější informace či inspiraci pro svou práci.

Četl jste nějakou knihu víc než jednou? Proč?
Určitě jsem více než jednou četl Jezdce od Josepha Kessela, dvakrát jsem také četl Sám a sám od R. E. Byrda. A několikrát jsem přečetl také všechny svoje vlastní knížky - v rámci korektur...

Můžete uvést aspoň jeden důvod, proč by se měly číst knihy?
Proces čtení mi připadá jako nějaká magie - když někdy koukám před sebou na písmenka a snažím se pochopit, jak je možné, že tohle někdo "vymyslel" a že ty tvary a jejich uskupení v člověku vyvolávají asociace, obrazy, emoce, prožívání děje... Nicméně to funguje, a tedy - jak známo - rozvíjí představivost. A to je dobrý důvod, proč číst.

A vaše tři nejoblíbenější knihy?
Těžko vybírat, oblíbených mám moc. Vezmu-li to namátkou, tak už zmínění Jezdci, pak asi Odvedu vás do Sierry Madre a Škola Malého stromu od Forresta Cartera. Při četbě té druhé jsem se normálně rozbrečel, což si nevybavuji, že by se mi stalo nad jinou knihou.

Martin Mykiska (*1966)
Světoběžník, dobrodruh, fotograf a publicista. Před dvaceti lety vyrazil na svou první "objevně-dobrodružnou" výpravu rumunskými Karpaty. Od té doby podnikl řadu dalších velkých cest, dlouhé měsíce strávil v Jižní i Severní Americe, Afghánistánu, Himálaji i na dalších místech, rok pobyl v Antarktidě. O svých dobrodružstvích vydal několik knih (mj. Byl jsem rok v Antarktidě, Po zamrzlé řece do nitra Himálaje, Dvacet tisíc mil dlouhý podzim ad.), tou nejnovější je cestopis Jižní Amerikou přes stolové hory do Bolívie, který právě vychází.

Snímek HN - Martin Svozílek

Související