Básník Jonáš Hájek a spisovatelka Petra Hůlová se stali dvacátými laureáty Ceny Jiřího Ortena. Ocenění udílené společně nakladatelstvím Mladá fronta a městem Prahou včera převzali v Brožíkově síni Staroměstské radnice.

Porota s předsedou Petrem Borkovcem, který cenu také v minulosti získal, odměnila Hájka za sbírku Suť vydanou letos nakladatelstvím Fra a Hůlovou za její zatím poslední knihu Umělohmotný třípokoj. Loni ji vydal Torst a vznikla podle ní i divadelní hra. Vítězům věnuje Praha dohromady 50 tisíc korun.

Sbírka debutujícího třiadvacetiletého Hájka je podle poroty v současném básnickém kontextu výjimečná "soustředěnou básnickou prací a neokázalou sebeironií".

Čtyři desítky tvarově pevných básní s dynamickým vnitřním prostorem jsou zároveň přiznaným příběhem plachého, nedůvěřivého básníka, který se cítí být neustále na počátku své pozorovatelské výpravy, míní porota.

V centru pozornosti novely jednatřicetileté Hůlové nestojí ani hlavní hrdinka, luxusní prostitutka, ani její příběh. Hlavním je jazyk, který autorka pro tuto knihu vytvořila, nechala se jím od začátku do konce vést a jehož pomocí vytvořila jistý obraz doby, uvádí porota o druhé oceněné knize.

V textu Hůlová líčí svět, ve kterém sex a erotika vyplňují celý duševní obzor lidí, pohánějí jejich slova i činy, ať už si to tito lidé uvědomují, nebo ne. Mluva plná mnohoznačných a přisprostlých novotvarů, kterou hlavní hrdinka používá, postupně odkrývá přesné autorčiny otázky, týkající se identity člověka dnešní doby.

Dramatizaci novely pod názvem Česká pornografie v režii Viktorie Čermákové uvádí Divadelní studio Továrna. Čermáková za ni dostala cenu za mimořádný přínos na festivalu Next wave 2007.

V Česku se udílí přes 50 literárních cen, mladým autorům se však věnuje jen několik z nich. Cena Jiřího Ortena je považována za nejprestižnější. (čtk)

Související