/od naší zvláštní zpravodajky/

Prezident Václav Klaus se včera na britské půdě probudil do velmi důstojného dne. Čekala ho přijetí na nejvyšší úrovni. S manželkou navštívili britskou královnu Alžbětu II., pak zamířil do Downing Street, kde promluvil s novým premiérem Velké Británie Gordonem Brownem.

I Londýn se včera oblékl do slavnostního. Metropoli na Temži v těchto dnech zasypávají červenočerné květy máku, symbolizující statečnost válečných veteránů i zmařené životy těch, kteří padli na bojištích světových válek. Po městě se procházeli s typicky britskou neokázalostí veteráni se svými vyznamenáními. Jindy samozřejmá svobodná atmosféra Londýna, jedna z velkých "turistických atrakcí" města, náhle dostala konkrétní tváře, bylo komu poděkovat. A Britové to každoročně 11. listopadu dělají.

Dvacet minut u královny


Takovým Londýnem včera vezla prezidentská kolona Václava Klause s manželkou Lívií do Buckinghamského paláce. "Měli jsme velmi hezké přátelské setkání s britskou královnou včetně princezny Anny, která před krátkou dobou byla v České republice. Rozhovor byl přátelský, jak osobní, tak i o vztazích mezi našimi zeměmi," řekl včera prezident po setkání v Lancaster House.

Během zdvořilostní dvacetiminutové schůzky se prý dozvěděl i to, že královna stále velmi vzpomíná na návštěvu Česka v roce 1996, prý jí také velmi "dojal" dárek od prvního páru České republiky - poháry Moser, reminiscenci na svatební dar, který Alžbětě a jejímu tehdejšímu snoubenci princi Filipovi poslal před šedesáti lety prezident Edvard Beneš. "Velmi nás potěšilo, že královna si na svatební dar pamatuje, že ho používají, není to věc, která zapadla někam do neznáma," ilustroval dobré česko-britské vztahy Klaus historkou ze zámku.

Během krátké návštěvy došla řeč i na politická témata, panovnice prý velice pozorně sleduje Klausova "oblíbená" evropská témata.

Klaus ale podle svých slov tentokrát vynechal téma globálního oteplování, to si mohl ostatně vynahradit už dříve - hned ráno šel své "exotické" názory vysvětlovat Britům do diskusního pořadu televize BBC Hard Talk i do rádia.

Lehce "environmentalistický" nádech měl i první bod jeho včerejšího oficiálního programu - dopoledne se totiž sešel s ministrem zahraničí a nejmladším členem Brownovy vlády Davidem Milibandem, který je shodou okolností bývalým ministrem životního prostředí a od jehož působení se očekává, že se ekologická témata stanou ještě výraznější součástí britské diplomacie.

S Brownem o Iráku i EU


Poslední slovo za britskou reprezentaci měl pro Václava Klause nachystané labouristický premiér Gordon Brown, který ho přijal v tradičním sídle britských premiérů v Downing Street. S levicovým vůdcem Brownem mohl Klaus včera zavzpomínat na počátky jejich kariéry, oba muži se totiž k premiérské funkci propracovali přes křeslo ministra financí.

Dlouholetý partner i sok expremiéra Tonyho Blaira se postavil do čela britské vlády letos v červnu a Klaus s ním chtěl probrat hlavně mezinárodní otázky.

"S Gordonem Brownem jsme hovořili o Iráku a Afghánistánu, o našem příspěvku k tamní stabilizaci a vůbec o naší spolupráci ve vojenské oblasti," uvedl Klaus po jednání. "Pokračoval jsem v diskusi, kterou jsem vedl s Gordonem Brownem jako ministrem financí," dodal.

Tématem rozhovoru byla tedy i společná evropská měna, otázky evropské deregulace i to, jak by obě země mohly spolupracovat během českého předsednictví v EU.

Prezident se ještě včera večer přesunul do Severního Irska, kde jeho návštěva Velké Británie pokračuje.