Vláda včera udělala první krok k prodeji Letiště Praha. Rozhodla, že se firma změní ze státního podniku na akciovou společnost se základním jměním dva miliony korun.

Novou firmu bude vlastnit stát, převede na ni majetek současného ruzyňského letiště. Na postupu se ministři bez problémů shodli. "Tento bod byl předložen bez rozpravy. Jak byl předložen, tak byl schválen," řekl premiér Mirek Topolánek.

Nyní mají ministři dopravy a financí do konce března vládě předložit varianty privatizace. Ministerstvo financí už vypsalo tendr na poradce, který má najít nejlepší způsoby prodeje.

I když zdaleka není jasné, jak a kdy se bude letiště prodávat, už teď je o něj mezi investory zájem.

"Různí kolegové ministři ze států Evropské unie se už poptávali a naznačili i zájemce, vše ale pouze v obecné rovině. Konkrétní jednání se nevedou," říká ministr dopravy Aleš Řebíček.

Nového strategického partnera nebo vlastníka by se mělo Letiště Praha dočkat do konce roku 2008. Mezi předběžnými zájemci jsou investoři, kteří se zaměřují na letectví, a také některá z velkých evropských letišť.

Ministr dopravy kromě prodeje uvažuje i o možnosti dlouhodobého pronájmu letiště. Odborníci ovšem upozorňují, že pokud bude vláda chtít maximalizovat příjem do státní kasy, vyhraje určitě prodej majoritního podílu.

Privatizace by mohla pro stát podle některých odhadů přinést až 100 miliard korun. Náměstek ministra dopravy Jiří Hodač v červnu odhadoval, že by to mohlo být zhruba 70 miliard korun.

Celý výnos by podle zatím platného plánu měl putovat do Státního fondu dopravy na financování nových dálnic.

Letiště Praha musí podle svého generálního ředitele Miroslava Dvořáka vyřešit ještě problém s vlastnictvím pozemků pod chystanou druhou vzletovou a přistávací dráhou. Ta je pro další rozvoj letiště klíčová, protože zatímco nový terminál je připraven na další nárůst odbavených cestujících, současná dráha se pomalu blíží ke svému limitu.

Letiště Praha je s loňským miliardovým čistým ziskem jedním z nejúspěšnějších podniků, které dosud patří státu. Zároveň je to největší vzdušný přístav v nových členských zemích Evropské unie. Loni jím prošlo rekordních 11,5 milionu cestujících. "Na základě dosavadních výsledků předpokládáme, že ke konci letošního roku našimi branami projde více než dvanáct milionů cestujících," míní Dvořák.

Související