Česko se chce více zapojit do evropského kosmického výzkumu. Vláda proto sedminásobně navýší český příspěvek na program spolupráce s Evropskou kosmickou agenturou (ESA). Do roku 2009 by tak měla ze státního rozpočtu putovat do evropské centrály ESA na 6,9 milionu eur (186,3 milionu korun). Doposud Česko přispívalo asi milionem eur.

Česko se na programu kosmického výzkumu podílí od roku 2005 a usiluje o plné členství v ESA. Zatím má s touto kosmickou agenturou uzavřenu pouze dohodu o spolupráci.

Vláda chce, aby se do výzkumu kosmu co nejvíce zapojily i české vědecké, výzkumné a průmyslové firmy a organizace. Pokud vláda zvýšení příspěvků schválí, pak by v roce 2007 mělo do ESA putovat nejprve 1,9 milionu eur (51,3 milionu korun), 2,4 milionu eur (64,8 milionu korun) za rok 2008 a 6,9 milionu eur (186,3 milionu korun) v roce 2009.

Český příspěvek podle České kosmické kanceláře odrážejí vzrůstající schopnost firem a vědeckých institucí podílet se na projektech výzkumu vesmíru.

Evropská kosmická agentura je mezinárodní mezivládní organizací pro rozvoj kosmického výzkumu a kosmických technologií. Vystupuje jako evropský partner jiných významných kosmických agentur, například americké NASA. Mezi její úspěchy patří například vyslání vesmírné sondy k planetě Venuši.

Související