Prvním držitelem filmové ceny Lux (světlo), kterou vyhlásili poslanci Evropského parlamentu, se stal německý režisér Fatih Akin a jeho snímek Na druhé straně. Jméno vítěze včera oznámil předseda EP Hans-Gert Pöttering. Smyslem ceny je podle europoslanců snaha přiblížit spletitost názorů na další rozvoj evropského kontinentu a také usnadnit distribuci evropských filmů v Evropské unii.

Na cenu byly při prvním ročníku nominovány tři filmy vybrané odbornou porotou. Kromě vítězného to bylo drama 4 měsíce, 3 týdny a 2 dny rumunského režiséra Cristiana Mungiu a Krásná dodnes portugalského režiséra Manoela de Oliveiry.

O vítězném snímku rozhodli sami poslanci. Od 1. do 18. října byly všechny tři filmy promítány v Evropském parlamentu. Ti poslanci, kteří zhlédli všechna tři nominována díla, pak hlasovali o držiteli ceny. Součástí ceny je otitulkování vítězného filmu Na druhé straně do 23 oficiálních jazyků Evropské unie. Originální jazyková verze snímku bude upravena pro neslyšící i pro diváky s částečným sluchovým postižením. (čtk)

Související