Na radarové základně v Brdech by mohli být i ruští vojáci. USA budou respektovat názor české vlády. Do Česka by se po letech mohli vrátit ruští vojáci. A to přímo do své bývalé vojenské stanice v Brdech.

Americký ministr obrany Robert Gates včera při návštěvě v Praze potvrdil, že Spojené státy představily před pár dny v Moskvě velkorysý návrh: své protiraketové základny ve střední Evropě jsou ochotny otevřít i ruským vojenským expertům.

"Kdybychom v rámci větší transparentnosti zkoumali možnosti, jak zajistit přístup ruské straně k těmto zařízením, veškeré návrhy bychom nejdříve konzultovali s českou vládou a nic bychom nepodnikali bez jejího souhlasu," ujišťoval včera před novináři české představitele šéf Pentagonu. Rusové proti výstavbě protiraketového štítu v Česku a Polsku hlasitě vystupují, označují ho za hrozbu vlastní bezpečnosti. Kvůli uklidnění americko-ruských vztahů také Gates na návštěvě v Moskvě řekl, že základny by začaly pracovat až v případě, že by se objevily jednoznačné důkazy o raketové hrozbě z Íránu. Gates včera jednal s prezidentem Václavem Klausem, premiérem Mirkem Topolánkem a ministryní obrany Vlastou Parkanovou.

Topolánkovo no comment

Premiér Topolánek se ale k možnosti návratu ruských vojáků do země odmítl vyjádřit. "Necítím potřebu to komentovat," prohlásil.

"Od začátku říkáme, že jsme pro maximální transparentnost vůči aliančním partnerům i dalším důležitým stranám, jako je Rusko. Je předčasné předvídat, jak bude tato transparentnost nastavena," říká hlavní vyjednavač podmínek umístění radaru v Česku, náměstek ministra zahraničí Tomáš Pojar. Ve hře je podle něj celá škála možností - od možnosti sledování radaru Rusy přes krátkodobé návštěvy ruských vojáků až po jejich trvalou přítomnost na základně.

S ministrem Gatesem se včera sešel i předseda opoziční ČSSD. Ten by se ruským vojenským expertům nebránil.

ČSSD: Dobrý nápad!

"Ještě to musím probrat s našimi bezpečnostními odborníky, ale přijde mi to jako dobrý nápad," řekl Jiří Paroubek po setkání s ministrem Gatesem. Přítomnost ruských vojáků se ale nelíbí zarytým odpůrcům radaru z brdského regionu. Ne však kvůli citlivým historickým reminiscencím. "Američané jim stejně ukážou jen to, co budou chtít oni," nevěří americké otevřenosti starosta Trokavce Jan Neoral.

České úřady si uvědomují, že případný návrat ruských vojáků na českou půdu by mohl vyvolat citlivé vzpomínky na pobyt sovětských vojsk v zemi. "Ministryně Parkanová při jednání se svým americkým protějškem zdůraznila, že pokud se činí nabídky, které se týkají Česka, musí být předjednávány. I s ohledem na historické reminiscence je třeba postupovat extrémně citlivě," říká tiskový mluvčí ministerstva Andrej Čírtek s tím, že Gates Čechy ujistil, že nic konkrétního "na stole" zatím není.

Podle ruské tiskové agentury TASS je Moskva připravená diskutovat o amerických návrzích týkajících se protiraketového štítu, čeká ale na oficiální nabídku. "Pokud vím, Američané nám zatím nedodali žádný písemný návrh týkající se protiraketové obrany ve východní Evropě," řekl ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov.

"Ruská přítomnost by musela vyhovovat Ústavě České republiky, už teď má ruská strana možnost monitorovat naše území v rámci mezinárodních smluv," říká Pojar. Například minulý týden v rámci mezinárodního programu Otevřené nebe Rusové z letadel fotografovali české území.

Možnou ruskou přítomnost by tedy neupravovaly "radarové smlouvy", které Češi s Američany v těchto měsících dojednávají. "Doufám, že vše bude dojednáno před mojí cestou do Spojených států, která by se měla odehrát nejpozději v únoru," řekl včera novinářům Topolánek. Dvouměsíční lhůtu smlouvám předpověděl také ministr Gates.

Šéf Pentagonu včera také poděkoval za působení českých vojáků v Iráku a Afghánistánu. "Česko-americké vztahy jsou silnější než kdy předtím," uvedl ministr.

Související