Během letošní zimy přiletí na pražské letiště v Ruzyni o desetinu více letadel. Letišti se podařilo nalákat nejen nové společnosti, ale i přidat nová místa, kam se bude létat. Celkem se zvedne kapacita letadel, která budou na pražské letiště během zimního letového řádu létat, proti loňské zimě o 13 procent. Teoreticky tak letištěm může projít skoro sedm milionů cestujících.

Podle zástupců Letiště Praha budou nově od 28. října, kdy zimní letový řád začíná platit, nově létat letadla do Bordeaux a Trevisa, proti loňské zimní sezoně přibudou také Atlanta, Kaliningrad, Karlovy Vary, Poprad, Stavanger a Verona. Kromě toho budou častěji létat spoje do Amsterdamu, Kodaně, Madridu, Milána, Paříže, Košic a Bratislavy.

Do zimního provozu na Ruzyni výrazněji promluví takzvaní nízkonákladoví dopravci. "Podíl cestujících s těmito aerolinkami může podle našich odhadů stoupnout až ke čtvrtině," říká obchodní ředitel pražského letiště Jiří Pos.

Nově do Prahy oznámil příchod irský Ryanair, považovaný za praotce nízkonákladových dopravců, který bude zatím létat jednu linku do Dublinu. Asi největší porci si na zimu připravil SkyEurope, který zdvojnásobil počet svých boeingů v Praze ze dvou na čtyři.

Podle Pose se tak začíná snižovat rozdíl v počtu cestujících mezi letní a zimní sezonou. Zima přitom tradičně bývá kvůli menšímu počtu cest za dovolenými slabší. Podle počtů pohybů letadel na Ruzyni už zimní provoz dosáhne na více než osmdesát procent letního.

Letiště Praha je nyní s průměrem 403 pravidelných odletů a příletů denně druhé ve střední a východní Evropě za Moskvou. Celkově mu v Evropě patří třicáté místo.

Podle počtu cestujících je z Prahy stále nejsilnější směr do Velké Británie, ale nejvíce rostou počty cestujících do Švýcarska, Ukrajiny nebo Egypta.

Od zimního letového řádu letiště kvůli vstupu Česka a dalších osmi zemí do schengenského prostoru přesune přílety a odlety do těchto zemí na terminál 2, což je nové označení terminálu Sever 2.

Letištěm Praha do září prošlo více než 9,5 milionu cestujících, to je o sedm procent více než loni. Za celý rok očekává 12,4 milionu cestujících. Zatím se státní letiště chystá podle plánu vlády na privatizaci.

Související