Nina a Ivan, umělci ze Lvova, každé léto míří do Prahy. Oproti loňsku se letos situace s udělováním víz značně zhoršila. Před generálním konzulátem se táhne fronta a žadatelé o vízum, kteří za den nestihnou podat svou žádost, se marně pokoušejí sestavit čekací pořadník na další den. "Minulý rok nám někdo nabízel místo ve frontě za dvacet dolarů. Letos to bylo až 150 dolarů." Turistické vízum nakonec dostali až za třicet dní, což je maximum zákonné lhůty.

Některé žadatele o vízum do Česka však čeká i několikadenní pobyt ve Lvově, než se jim podaří žádost konzulárnímu úředníkovi předat. Fronta se nehýbe, někdo předběhne. Podobným problémům s náporem lidí čelili i na českém konzulátu v Kyjevě.

Karel Štindl, bývalý velvyslanec v Kyjevě, vysvětluje, jak před dvěma lety situaci řešili: "Měli jsme dvě možnosti. Buď obsloužit všechny lidi ve frontě a omezit se jen na úplnost, anebo udělat důkladnou kontrolu. My jsme se rozhodli pro to první. Kontrolu provádíme až vevnitř při zpracování žádosti."

I ve Lvově se podle tamního generálního konzula, Milana Jandery, dařilo žádosti vybírat během jednoho dne: "Do poloviny března to bylo za cenu velkého zatížení všech pracovníků, současné zatížení je však enormní." Podle zpráv z Kyjeva už i tam musejí někteří žadatelé přicházet vícekrát.

I kdyby se dařilo vybírat žádosti během jednoho dne, neřeší to samozvanou organizaci front, činnost prostředníků a obecně situaci před konzulátem, se kterou se potýkají české konzuláty na Ukrajině i jinde. Nejedná se ale pouze o český problém, řeší ho i zastupitelské úřady jiných zemí EU, například Polska.

Ukrajinské úřady a EU si situaci před budovami konzulátů přehazují jako horký brambor. Pro konzuláty jsou chodníky před budovou územím cizího státu, nad nímž nemají suverenitu.


České ministerstvo zahraničí samo přiznává problémy s podáváním žádostí o vízum. "Bylo proto rozhodnuto o rozšíření systemizace zastupitelských úřadů ČR na Ukrajině. Opatřením směřujícím vůči nekalým praktikám ve frontách před zastupitelskými úřady je zavedení call centra, které bude přidělovat žadatelům pořadová čísla," tvrdí tisková mluvčí MZV ČR.

Uvažuje se i o využití externího poskytovatele služeb. "Nejdříve musí tuto možnost ověřit pilotní projekt, který se připravuje v Ruské federaci," doplňuje tiskové oddělení MZV.

Outsourcing v rámci vízové procedury je označován jako vhodné řešení jak pro konzuláty, tak pro jejich klienty. Procedura podání žádosti by měla být jednodušší, zrychlilo by se vyřizování víz a zmizely by fronty.

Je tu ale jistý problém: Žadatelé o vízum budou muset sáhnout hlouběji do kapsy. To je příklad konzulátů Francie či Nizozemska aj., které v Kyjevě využívají společnosti VFS Global.

Přitom už od konce roku budou Ukrajinci muset platit poplatek za krátkodobé vízum ve výši 35 eur. Tak to stanoví nová dohoda mezi Ukrajinou a Evropskou unií pro země schengenského prostoru, kam ČR vstupuje od 1. ledna 2008. Paradoxně tato smlouva představuje pro občany Ukrajiny zhoršení oproti současné české i polské praxi; turistická víza jsou pro ně nyní zadarmo a určité skupiny jako studenti, podnikatelé a další, mají privilegované postavení při žádání o vízum.

Celkový poplatek za vízum by se tak díky outsourcingu mohl zvýšit až na 60 eur, byť mluvčí Evropské komise, Ferran Tarradellas Espuny, potvrdil, že částka 35 eur měla být konečná.

Outsourcing přináší ale i jisté nebezpečí, monopolizaci tohoto výnosného podnikání a otazník ohledně nakládání s osobními daty žadatelů. Přesto se nový velvyslanec ČR na Ukrajině Jaroslav Bašta domnívá, že najmutí externí firmy by bylo krokem správným směrem.

Podle něho není však vyloučeno, že na zpoplatnění víz může Ukrajina zareagovat odvetným zavedením vlastních víz. MZV takovou možnost neočekává. "Dohoda uzavřená mezi Evropskou komisí a Ukrajinou o usnadnění vízového režimu, která by měla vstoupit v platnost do konce roku, předpokládá bezvízový styk pro občany členských států EU. Na druhé straně zjednoduší podání žádosti o vízum," uvádí MZV. Jak ale dodává, ta samá dohoda předpokládá, že v případě zavedení vízové povinnosti ze strany Ukrajiny by byla víza vydávána občanům EU ve shodně zjednodušeném režimu. n

Text byl zpracován s využitím některých informací z článku "Rozšíření schengenského prostoru a možné dopady na vízový režim vůči občanům Ukrajiny" ve spolupráci s jeho autorem. Celé znění najdete na adrese www.migraceonline.cz, jakož i další články ke vstupu ČR do Schengenu.

HN_071018_ex_15.gif