Charkov, dříve největší město Ukrajiny, nyní druhé nejpočetnější s 1,5 milionu obyvatel, je partnerským městem Brna. Je tedy přirozené, že sem letos zavítala delegace Jihomoravského kraje a města Brna se skupinou podnikatelů. Na pořádání akce se podílela Komora SNS.

Spolupráce byla navázána již v roce 2004, o rok později byla podepsána Deklarace o záměrech spolupráce mezi městy Charkov a Brno. Následovala setkání, studijní semináře, prezentace měst. A také zmíněná letošní návštěva, která i pro zástupce Komory SNS byla možností navázat kontakty. "Šlo o vůbec první cestu do teritoria, setkali jsme se se zástupci tamní komory a přijetí bylo velmi otevřené. Její představitelé projevili zájem o další spolupráci. To by mohlo být ku prospěchu našich firem," shrnuje poznatky František Masopust, výkonný ředitel Komory SNS.

"Jistě se sem vrátíme, východ Ukrajiny je vysoce průmyslový," podotýká František Masopust, podle něhož zájem o tuto oblast má celé spektrum českých firem od strojírenských až po potravinářské.

Na konec listopadu chystá Komora SNS ještě jednu letošní akci, podnikatelskou misi do Doněcka a Dněpropetrovska. "Zatím o ni projevila zájem více než desítka firem. Využijeme při ní i nově otevřený generální konzulát," poznamenává František Masopust. Přiznává však, že zájem firem o vstup na ukrajinský trh by mohl být výraznější, pokud by se stabilizovala politická situace. "Je těžké hledat partnery pro vyjednávání, když gubernátor je z jedné politické strany a starosta velkého města z druhé strany a oba spolu nekomunikují. Vnímáme Ukrajinu jako trh s ohromným potenciálem, ale nemůžeme nevidět nižší průhlednost a důvěryhodnost ve srovnání s Ruskem. To je čitelnější a stabilnější," upozorňuje výkonný ředitel komory.

Jsou tu ale i příznivé zprávy: jako velvyslanec ČR v Kyjevě nastoupil Jaroslav Bašta, dosavadní náměstek ministra zahraničí, s nímž má komora nadstandardní vztahy. A na ukrajinském velvyslanectví v Praze je nový obchodní rada.