Georgij Nikolajev zná ukrajinské poměry velmi dobře. Na Ukrajině se narodil a přes patnáct let tam jako vlastník brněnské firmy Arma Vent technology dodává české a německé strojírenské zařízení. Co se za tu dobu naučil, je nevěřit některým klišé a mylným představám, které v Česku někdy o této zemi panují. "Tvrdí se často, že ukrajinský trh není nasycený a že tam odběratelé čekají na dodávky ze zahraničí. Není tomu tak, trh je naopak přesycený, těžko najdeš volné místo," upozorňuje Georgij Nikolajev. Konkurence je podle něho obrovská, kdo chce zaujmout nízkou cenou, musel by již konkurovat asijským firmám, zejména čínským. "Trh potřebuje náročnou přípravu, nabýt zkušeností a poznat mentalitu tamních podnikatelů. Je nutné přijet, zůstat a poznávat," radí tento obchodník.

To, že české firmy to občas jen zkoušejí na ukrajinském trhu podle principu zkouška-omyl, je i poznatek ředitele kanceláře CzechTrade v Kyjevě Aleše Synka. "České firmy, které se rozhodly vstoupit na ukrajinský trh, se na něj ne vždy zaměřují systematicky. Nejsou pokaždé vybaveny zkušenými obchodníky, kteří by dokázali navázat dlouhodobé vazby s ukrajinskými podnikateli. Právě neschopnost navázat tyto dlouhodobé vztahy je jednou ze slabých stránek mnohých tuzemských firem," uvádí Aleš Synek. A preference krátkodobého efektu před dlouhodobou obchodní vizí přináší i to, že firmy nedostatečně kontrolují distribuční tok zboží.

Jedním z dalších mýtů je přehnané akcentování tradice českého, respektive československého zboží. Přirozeně, že každý starší Ukrajinec si vzpomene na české (obyčejně podpultové) boty, na české pivo, tramvaje a autobusy atd., a odborníci z oboru na naše strojírenská zařízení. Ano, je tu jistá jazyková výhoda a mentální náklonnost Ukrajinců vůči slovanským bratrům. "V byznysu musíte ale nejdřív ukázat vysoce kvalitní technické zpracování, přesvědčit o cenové výhodnosti. A pak teprve můžete budovat osobní kontakty," upozorňuje Georgij Nikolajev.

Ukrajinci chtějí levné zboží. I to je jedním z dalších postupně překonávaných mýtů. "Raději více zaplatí za kvalitní dodávky, než aby brali levnější výrobky, ale s horšími parametry," podotýká Georgij Nikolajev, jehož významným odběratelem je mocný energetický koncern Naftogas.

Někdy se také může objevit názor, že komunikovat a obchodovat s velkými a státními podniky je složité a rozvleklé. Znalci ukrajinského prostředí však upozorňují na možná rizika při podnikání s malými a středními firmami. Zvýšené riziko samozřejmě není pravidlem. Ovšem právě u menších subjektů je komplikovanější si ověřit vlastnické struktury a kapitálové zázemí. Některé české firmy tento aspekt podceňují. "Výpisy z obchodního rejstříku na Ukrajině poskytoval Státní statistický výbor omezeně, za doplňující informace je třeba připlatit. Nicméně se tato investice vyplácí. Tyto informace umí dodat i specializované agentury," uvádí Aleš Synek.

Pro spolupráci s velkými podniky, ať už jsou státní či soukromé, hovoří ještě jeden důležitý aspekt, a tím je platební schopnost. "Tyto velké firmy nemají problém s placením. Mám zkušenost, že peníze přijdou i do příštího dne. Banky v těchto případech obvykle fungují rychle," poznamenává Georgij Nikolajev.

České firmy mají někdy obavy z podnikatelského prostředí na Ukrajině a váhají se vstupem na tento trh kvůli málo politicky usazené situaci i přetrvávajícím negativům, jako jsou neprůhledné podnikatelské praktiky, byrokracie a vysoká míra korupce.

Skutečně, jak uvádí zpráva Světové banky Doping business 2007, která porovnává stav podnikatelského prostředí ve 175 zemích (včetně ochrany investorů a vlastnických práv či daňových systémů), Ukrajina stojí až na 75. místě. Také v případě úrovně korupce je Ukrajina podle organizace Transparency International na škále od 0 do 10 (0 je nejhorší stav korupce) na nepříliš dobrém místě pomyslné tabulky s 2,8 bodu.

Zahraniční podnikatelé se mohou setkat i s překvapivým postupem státních orgánů a institucí. "Stává se, že na zahraničním podnikateli či investorovi vymáhají striktně plnění řady předpisů a neodůvodněných nařízení. Cíl takových aktivit je získání úplatku či pozornosti," upozorňuje Aleš Synek. Podle něho tu vládne i poměrně nízká vymahatelnost práva, kde řada ukrajinských soudů různých stupňů rozhoduje podle zásady "kdo dá více".

Nehledě na současná politická pnutí, časté volby a pomalejší reformní kroky, ukrajinská ekonomika se vyvíjí velmi intenzivně. Její vzestup patří k těm z nejvyšších v Evropě, letos by měl podle odhadů meziroční nárůst hrubého domácího produktu překročit šest procent. "Bylo by netaktické opomíjet tento trh a čekat na to, až se situace stabilizuje," dodává Georgij Nikolajev.

Rizika podnikání na Ukrajině

- nejistoty spojené s politickou situací a se schopností rychle vytvořit fungující vládní koalici;

- státní ingerence do ekonomiky, podmíněná mnohdy zájmy monopolních struktur propojených s vládnoucí garniturou;

- nedořešená privatizace (reprivatizace) některých podniků;

- vysoká míra administrativy a četné překážky při dovozu, např. u certifikace;

- rozdíly mezi tempy rozvoje měst a venkova;

- nedokonalá exekutivní legislativa a s tím související obtížná vymahatelnost práva;

- značná míra korupce;

- nedostatečná ochrana práv k duševnímu vlastnictví;

- nízké kapitálové zázemí bankovního sektoru;

- nekonvertibilní měna a s tím související problémy.

Zdroj : Strategie MPO

HN_071018_ex_29.gif

Užitečné zdroje pro byznys

- www.businessinfo.cz - kdo chce najít informace o podnikání na Ukrajině či aktuální zprávy o dění v ekonomice této země, neměl by opomenout tento portál pro podnikání a export

- www.brama.com - na této adrese najdete detailní seznam odkazů na vládní i jiné ukrajinské instituce

- www.me.gov.ua - ministerstvo ekonomiky

- www.kmu.gov.ua - kabinet ministrů

- www.ukraine.org/business.html - podnikání na Ukrajině

- www. minfin.gov.ua - ministerstvo financí

- www.customs.gov.ua - celní služba

- www.bank.gov.ua - národní banka

- www.elvisti.com/cukr.shtml - běžné kurzy

- www.ukrdzi.com - aktuální zahraničněekonomické informace

- www.ukrdzi.com/www/tenders.shtml - tendry na Ukrajině

- www.ukrainetrade.com/uiie.htm - ukrajinský průmyslový internet

- www.ukraine.org - kontakty na podnikatelské organizace i společenské instituce

- www.eximbase.com - katalog importérů a exportérů na Ukrajině

- www.uspp.kiev.ua - Ukrajinský svaz průmyslníků a podnikatelů

- www.ucci.org.ua - Obchodně průmyslová komora Ukrajiny