Hollywoodská továrna na sny se snaží ukázat v ekologicky příznivějším světle - na předávání nejrůznějších cen se chodí po zelených kobercích a herci při natáčení konzumují biopotraviny. Není to celé ale jenom komedie? Mohou veřejná prohlášení nebo zprávy o celebritách, které jezdí hybridními auty, zakrýt nahou skutečnost, že při natáčení filmů a televizních show se spotřebuje obrovské množství energie?

Hollywoodské produkční společnosti například musejí intenzivně klimatizovat zvuková studia, protože jinak by se technika přehřívala. V obrovských dílnách mizí tuny dřeva, oceli a barev, aby vznikly kulisy, které jsou po skončení natáčení k ničemu.

24 hodin na bionaftu


Studie, kterou před dvěma lety zveřejnila Kalifornská univerzita došla k závěru, že filmový průmysl je v jižní Kalifornii druhým největším znečišťovatelem, hned za ropnými společnostmi.

Situace se ale začíná měnit a některá studia se chovají "alternativně". Společnost Fox například při natáčení televizní série 24 hodin začala jako palivo pro generátory používat bionaftu, jinde se šetří používáním automobilů na hybridní pohon.

Společnost Fox například také chtěla, aby tradiční červený koberec při udílení televizních cen Emmy nahradil zelený. Pořadatel sice řekl ne, ale podařilo se prosadit alespoň to, že letošní koberec byl vyroben z recyklovaných PET lahví.

Danyho parťáci školám


Pohodlným, nicméně kontroverzním řešením, jak být přátelský k životnímu prostředí a zároveň se nemuset omezovat, je nákup emisních povolenek. Ty použilo například i studio Warner Brothers při natáčení snímku Syriana.

Na snižování emisí ale společnost klade důraz i jinde. Například recykluje kulisy nebo tiskne scénáře oboustranně. Výpravu použitou v Dannyho parťácích pak nabídly středním školám a ty si ji rozebraly.

Povolenky platili například i tvůrci známého filmu Ala Gorea Nepříjemná pravda, který pojednává o globálním oteplování. Studio Universal, které stojí za filmem Božský Evan, zase zaplatilo vysazení 2000 stromů.