Syn kotelníka a investiční génius

Jablko občas padne zatraceně daleko od stromu. Ten, kdo Robertu Stanskému věštil kariéru, v níž půjde ve šlépějích svého otce, kotelníka u firmy zpracovávající zemní plyn, se mýlil. "Kotelníkův syn" dnes coby vrchní manažer smíšeného fondu Fidelity Magellan, největšího na světě, spravuje majetek dvojnásobně přesahující rozpočet Česka. Své nemalé finanční prostředky mu svěřilo více investorů, než kolik má Slovensko obyvatel. Ono pomyslné jablko se však kutálelo velmi dlouho.
Robert Stansky začínal jako účetní. Své první úspory investoval do podílových listů. Za pět set dolarů koupil akcie společnosti Valtec Industries, výrobce optických vláken. Za jeden cenný papír dal devět dolarů a když se kurs propadl na šest dolarů za akcii, "skřípal zuby". Ještě týž rok se však cena vyhoupla na šedesát dolarů. "Skvělé! Tohle by mohla být skutečná zábava," pomyslel si mladý účetní, jenž je v současnosti pravidelně řazen na špičky žebříčků osob s největším vlivem ve světě investic.
Své vzdělání si Stansky prohloubil na Newyorské univerzitě. Jedním z jeho profesorů byl Robert Levine, analytik společnosti Kidder Peabody, jenž Stanskému vštěpoval, že "porozumět chování jednotlivých firem lze nejlépe studiem jejich akcií a obligací". Právě mezi analytiky společnosti Kidder začal Stansky svojí hvězdnou kariéru. Zakrátko změnil působiště a stal se asistentem investiční legendy Petera Lynche, jenž tehdy šéfoval právě fondu Fidelity Magellan. Od té doby je Stansky věrný bostonské investiční skupině Fidelity Management & Research.
V červnu roku 1996 usedl do čela slovutného fondu, jehož název "Magellan" má po svém zakladateli Edwardu C. Johnsonovi II. K 30. červnu letošního roku fond spravoval aktiva v objemu 65,6 miliardy dolarů. V roce 1999 výše aktiv přesahovala dokonce sto miliard dolarů. Mnozí experti však vidí takovouto rozsáhlost jako chybu, neboť kolosální fond je hůře ovladatelný.
A jaký je dnes jeho šéf? Jako většina špičkových investorů jen zřídka nechává nahlédnout do svého soukromí. Když se někomu podaří proniknout do jeho kanceláře, spatří rozjímajícího muže. Usazen ve svém křesle mluví tiše a klidně. Svatoušek. Při delším kontaktu s ním lze těžko přehlédnout finančníkovu posedlost světem akcií. V ruce třímá nekonečné archy papíru, jež do detailu analyzují "jeho" holding. "Bez těchto archů neudělám ani krok," přiznává Stansky, jenž za dva roky oslaví padesátku.
Na Stanského arších je každá společnost, o níž se fondy zajímají, po částech prověřována, porovnána s konkurencí a ohodnocena. Ale on neporovnává třeba General Electric s jiným konglomerátem, nýbrž pouze jednotlivé složky těchto "mamutů", například jejich finanční úseky. Poté hledá správné možnosti růstového investování. "Snažím se překonat index S&P 500 každým rokem. Když je index dole, doufám, že půjde dolů ještě více. Pokud je index nahoře, věřím, že dále poroste," poodhaluje roušku tajemství svých strategií. Stansky se soustřeďuje na technologické a mediální tituly. Má v oblibě společnosti jako Viacom, Goldman Sachs či Citigroup. "Jak se dostanete S&P 500 na kobylku? Tak, že jednu skupinu akcií podhodnotíte a jinou přeceníte, přičemž budete držet i tituly, jež vůbec do indexu nespadají," doporučuje investiční mág. Jen co domluví, ponoří se zase do svých archů. Genialita jde zřejmě vždy ruku v ruce s posedlostí.