Rychle rostoucí ceny energií, nedostatek kvalifikovaných pracovníků a malá spolupráce se školami ve vědě a inovacích. To jsou hlavní body, které brání dalšímu rozvoji českého průmyslu. Na včera zahájeném Mezinárodním strojírenském veletrhu v Brně to uvedli zástupci firem i vlády.

"Energie je stále drahá a nám do jisté míry ovlivňuje nejenom tržby, ale také investice," říká generální ředitel Třineckých železáren Jiří Ciencala. Tržby z energeticky náročných výrob podle něj v Česku za poslední tři roky klesly až o třetinu.

Třinecké železárny podle Ciencaly energii využívají hlavně na výrobu, ale také na opravu či obnovu veškerého zařízení. Vzhledem k současným cenám však železárnám nezbývají finanční prostředky na vývoj nových strojů.

"Energii používáme úplně na všechno. Ale to vůbec nestačí, chceme začít investovat do hi-tech technologií a s těmito dnešními cenami energií to půjde velice těžko," vysvětlil Ciencala. "Pokud by byla situace s cenami energií stále stejná, mohlo by to ohrozit vývoj v celém strojírenském odvětví," dodal.

Čas pobídek je pryč


"Ceny energií mají na strojírenství velký vliv, ale většího hybatele v tržbách a cenách ve strojírenství vidím především v tom, jak rychle se firmy dokážou s vývojem cen vyrovnat," vysvětluje prezident Svazu průmyslu a dopravy Jaroslav Míl. "Firmy si tak budou muset rozložit plán investic do budoucna a podle toho se také budou odvíjet i tržby," dodává Míl.

Česko by si podle premiéra Mirka Topolánka mělo udržet vysoký podíl průmyslu na celkovém hrubém domácím produktu. Jaroslav Míl ale varuje, že jestli se nepodaří začátkem příštího roku schválit druhou etapu daňové reformy, bude to pro Česko znamenat významné zpomalení vývoje.

Česko už ztratilo výhody, které mělo v polovině 90. let, jako je třeba levná a kvalifikovaná pracovní síla, míní Topolánek. Země tak musí hledat jiné způsoby, jak si investory udržet a přilákat další. Podle premiéra to ale nejsou investiční pobídky, jejich doba už je prý pryč.

Stát na investičních pobídkách vyplatil miliardy korun, podle současné vlády často neefektivně. Jedno pracovní místo, na které stát uvolnil pobídku, přišlo v průměru na víc než 1,5 milionu korun. Podle Topolánka je to nejdražší možná metoda.

Topolánek chce, aby se Česko stalo inovační špičkou Evropy. Musí proto být beze zbytku využity evropské strukturální fondy, uvedl s tím, že nezbytné budou také peníze ze soukromých zdrojů.

Lidí je málo


Další věcí, která vede k nespokojenosti některých strojírenských firem, je nedostatek kvalifikovaných pracovních sil v Česku. V oblasti průmyslu se tento problém týká skoro devadesáti procent firem.

Podle ministra zahraničí Karla Schwarzenberga by mělo Česko dát větší prostor stipendiím pro zahraniční studenty ze zemí mimo Evropskou unii.

Ministr práce a sociálních věcí Petr Nečas uvažuje, že podobný systém zahrne do projektu takzvaných zelených karet, který by měl do Česka od příštího roku přivést pracovní sílu z ciziny. Stipendia, jakási obdoba systému, který fungoval za minulého režimu, by prý mohla firmám přinést právě nedostatkové kvalifikované pracovníky a zároveň by zvýraznila tuzemský průmysl v cizině.