Porodní boom začíná dělat vrásky zaměstnavatelům v Česku. Například v Jihomoravském kraji je nedostatek prodavaček a mnohdy i kvalifikovaných švadlen a účetních. Žen, které jdou na mateřskou dovolenou, je stále víc a v práci je často nemá kdo nahradit.

Firmy to zatím řeší buď přesčasy ostatních pracovníků, nebo náborem nekvalifikovaných lidí. Na výhody, které by do práce přilákaly čerstvé maminky, ale zatím příliš neslyší.

Za posledních 13 let se v Česku nenarodilo tolik dětí jako letos, od ledna do června to bylo 56 tisíc novorozeňat. Míra nezaměstnanosti klesá a kvalifikovaná pracovní síla chybí. "Není to dobré ve vztahu ke klientům, ale aby to nezpozorovali, řešíme to například přesčasy stávajících zaměstnanců," uvedla Irena Nazarčíková z účetní a poradenské společnosti Bell consulting. Najít kvalitní náhradu podle ní běžně trvá i několik měsíců.

Třeba brněnská Nová Mosilana kvůli odchodům na mateřskou pravidelně vyměňuje asi 15 procent zaměstnankyň. Personalistka textilky Jarmila Křížová upozorňuje na to, že pracovnici, která odejde na mateřskou, ztrácí podnik velmi často nadobro. "Pro ženu s malými dětmi je práce na směny jen těžko představitelná," vysvětluje. Proto firma uvažuje o tom, že začne u některých profesí nabízet práci v jednosměnném provozu či částečný úvazek.

Některé firmy, hlavně nevýrobní, už s výhodami pro čerstvé matky začaly a jsou spokojené. Nabízejí například práci z domu, částečný úvazek anebo alespoň hlídání dětí v pracovní době.

"Řada zaměstnavatelů je ovšem na podobné výhody zatím skoupá," doplnila mluvčí brněnského úřadu práce Ivana Ondráková.

Často to ani není možné, například u prodavačky. Cedule s nápisem "Přijmeme prodavačku" tak visí na obchodech nejen stále častěji, ale i čím dál déle.

"Nedá se ale jednoznačně říci, že to souvisí jen s porodním boomem. Velkou roli, zvlášť u prodavaček, hrají nízké mzdy a další pracovní podmínky," uvedla Ondráková.

Úřady práce už dlouho upozorňují na nedostatek kvalifikované síly ve stavebnictví a strojírenství. S nedostatkem kvalifikovaných dělníků se tak potýká podle mluvčího Ondřeje Šucha třeba developerská firma Skanska. Ale stěžují si firmy prakticky ze všech odvětví české ekonomiky.

Nedostatek pracovní síly začíná podle odborníků ohrožovat i růst průmyslové výroby.

Podle aktuálních statistik je v Česku nejvíce volných pracovních míst v historii. Úřady práce jich oznámily za srpen téměř 133,5 tisíce. To je o deset tisíc více než o měsíc předtím, a skutečný počet pracovních nabídek je podle úřadů vyšší, protože mnoho firem si nové síly hledá samo.

Související