Ministerstvo financí chce co nejdříve alespoň zmírnit diskriminaci malých obcí při rozdělování peněz, které stát vybere na daních. Hned v příštím roce proto začne chystat nový zákon o rozpočtovém určení daní a nový zákon o dani z příjmů. Platit by měly od 1. ledna 2010.

Stovce starostů Zlínského kraje to včera slíbil lidovecký šéf resortu Miroslav Kalousek. Na přípravě zákona se spolu s experty budou podílet přímo starostové.

Podle starostů by měl nový zákon zajistit, aby každá samospráva dostala peníze podle toho, co dělá pro občany. "Například Praha má metro, dělá i mnohem více kulturních akcí, tak ať tam více peněz klidně jde, ale odůvodněně. A ne tak, aby byl určený koeficient, jehož výši nedokáže nikdo pořádně ani vysvětlit," soudí například starosta obce Suchá Loz Petr Gazdík.

Právě tato obec podala stížnost na stát kvůli diskriminaci malých obcí k Evropskému soudu pro lidská práva ve Štrasburku.

Dosavadní zákon rozděluje vybrané daně mezi obce podle počtu obyvatel na základě určeného koeficientu. Čím větší sídlo, tím větší obnos získá na obyvatele. Prozatím resort financí připravil alespoň novelu platného zákona, a to ve dvou verzích.

Podle první varianty by daňové příjmy malých obcí posílily na úkor čtyř největších měst. Ta by tak přišla celkem o 3,3 miliardy korun.

Zbylé obce a města by si naopak polepšily o 5,8 miliardy korun. Druhý návrh s tak výrazným nárůstem obecních rozpočtů nepočítá. Nejmenší obce nyní dostávají zhruba 4500 korun na hlavu.

V případě, že by vláda souhlasila s ostřejší verzí novely zákona, tato částka by se zdvojnásobila.

Starosta Gazdík sice novelu považuje za dočasné řešení, obec Suchá Loz však díky ní zřejmě žalobu na stát stáhne.

Související