Vzestup prožívaly včera asijské, evropské i americké akciové burzy. Reagovaly na úterní snížení úrokových a diskontních sazeb americkou centrální bankou (Fed).

Americké indexy Dow Jones a S&P 500 se po 19. hodině SELČ pohybovaly výše o 0,6 procenta, technologický Nasdaq přidal 0,5 procenta. Z evropských indexů vzrostl například DAX o 2,32 či FTSE o 2,81 %, a také vzestup dalších vesměs přesáhl dvě procenta.

Fed ke snížení sazeb přiměla situace na úvěrových trzích, která vyvolala turbulenci na finančních trzích a přinesla obavy z možné recese. Snížení sazeb znamená, že Fed chce zabránit recesi i dalším výkyvům na finančních trzích.

Erste přidala 5,6 procenta


Vývoj na světových trzích následovaly také akcie na pražské burze a při živém obchodování vesměs posilovaly. Hlavní index PX stoupl o 1,71 procenta na 1780,7 bodu.

Kotace hlavních společností byly nastaveny hned po otevření výrazně výše proti úternímu závěru, uvedl Tomáš Machalický ze společnosti Cyrrus. Erste Bank přidala 5,6 procenta na 1512,50 Kč. Naopak Komerční banka kvůli zahraničním prodejcům posílila jen o 1,4 procenta na 4247,50 Kč. Telefónica O2 klesla o 0,9 procenta na 546 Kč kvůli zahraničním účtům. Nejvíce obchodovaná firma ČEZ zpevnila o 0,6 % na 1109 Kč.

Západoevropské akcie včera dosáhly nejvyšší úrovně za šest týdnů. Zisky si připisovaly zejména akcie finančních institucí a těžebních společností. V indexu FTSEurofirst si připsaly nejvyšší zisk koncerny BP, Total a Royal Dutch Shell. Francouzská Société Générale, mateřská banka české Komerční banky, například vyskočila o 6,9 procenta. Emise BNP Paribas posílila o 5,1 % a UBS o 3,6 %.

Stouply i japonské akcie. Zájem byl o bankovní společnosti, jako je Mitsubishi UFJ Financial Group. V závěru obchodování index Nikkei vzrostl o 3,7 % na 16 381,54 bodu. Vzhůru se vydaly i další akciové trhy v Asii. Více než tři procenta si připsal trh v Hongkongu, a nárůst zaznamenaly i trhy v Jižní Koreji, Indii, Austrálii, Singapuru, na Tchaj-wanu a na Filipínách.

Nákupy brzdí slabší výhled


Akcie jsou v současnosti podhodnocené, ale jejich nákup brzdí zhoršené výhledy pro světovou ekonomiku. Vyplynulo to ze včera zveřejněného pravidelného měsíčního průzkumu americké investiční banky Merrill Lynch mezi 188 správci fondů, kteří ovládají jmění v celkové hodnotě více než 400 miliard dolarů.

Správci tak nyní hledají možnosti, jak levně nakoupit, ale zároveň při svých investicích riskují spíše jen podprůměrně.

V anketě, která je považována za jakýsi barometr nálady institucionálních investorů, téměř dvě třetiny dotázaných řekly, že počítají s oslabením světového hospodářského růstu v příštích 12 měsících. Ještě v srpnu si to myslela jen polovina z nich. Výrazně během jednoho měsíce stoupl také počet těch, kteří počítají s recesí, a sice ze sedmi na čtrnáct procent.

I navzdory vyjádřeným obavám z poklesu výkonu ekonomiky správci sázejí především na akcie firem z oblastí, které jsou na vývoj hospodářství citlivé, jako například technologie, energetika či průmysl. Co se týče regionů, preferují pak tzv. emerging markets a eurozónu. Dluhopisy naopak manažeři fondů považují za předražené.