Kabinet premiéra Mirka Topolánka nadělí od začátku příštího roku řadě lidí do peněženky tisícikoruny navíc. Stovky tisíc lidí si budou moci vybrat. Buď zvýší svou životní úroveň například nákupem plazmové televize na splátky, nebo se rozhodnou peníze investovat. A zajistit se například na stáří.

Kromě tradičních produktů, jako je nákup stavebního spoření či penzijního připojištění, část z nich pravděpodobně peníze využije k investicím do fondů a akcií. Zájem o ně totiž stále výrazně roste - stejně jako jejich nabídka.

Lidé si mohou vybrat z nepřeberného množství druhů. Například zajištěné fondy je ochraňují před případnou ztrátou, akciové jim nabízejí vysoké zhodnocení. Ale i riziko. U některých podílových fondů - například jednoho z českých největších ISČS Sporotrend - stačí pro začátek vložit sto korun. Většinou však jde o částku kolem pěti tisíc. "U nás je první vklad deset tisíc. Pokud investujete pravidelně, stačí vám potom každý měsíc pětistovka," říká Ondřej Matuška z investiční společnosti Conseq, která v Česku kromě vlastních fondů nabízí i fondy BNP Paribas a Franklin Templeton.

Právě do akciových fondů v poslední době teče stále více peněz. Jen od konce srpna do nich nateklo více než 700 milionů. Lidé naopak opouštěli podílové fondy peněžního trhu, které jsou bezpečné, ale méně vydělávají. A to přesto, že ceny akcií trpí už od poloviny července prudkými výkyvy kvůli hypoteční krizi v USA.

"Lidé prostě využívají poklesu cen akcií a nakupují levně podílové listy akciových fondů, jejichž hodnota zákonitě také klesá," říká šéf Asociace fondů a asset managementu Martin Hanzlík. "To je známkou určité vyspělosti Čechů jako investorů. V minulosti se to v takové míře nestávalo," dodává.

Kromě investic do fondů se lidé stále více zajímají o zhodnocení peněz přímo na burze. A obchodníci o tom dobře vědí. Ještě před dvěma lety byly reklamy lákající retailové investory výjimkou. V současné době již firmy tuto propagaci neopomíjejí.

"Akcie AAA Auto nakoupíte zdarma," hlásá například reklamní banner jedné z brokerských společností. Ta zve k nákupu nových akcií prodejce ojetých vozů, s nimiž se na burze začne poprvé obchodovat v pondělí. Právě akcie "Áček" jsou určeny hlavně pro drobné investory. Nakupovat akcie přímo však vyžaduje velké množství peněz. I když brokeři velmi často nabízejí nákup akcií na úvěr, aby se tyto obchody vyplatily, musíte složit na jejich konto částku alespoň kolem milionu korun. Taková investice navíc vyžaduje neustálou pozornost.

HN_070919_16a.gif

HN_070919_16b.gif

*Pozn.: Daňová reforma kromě snížení daní přinese zaměstnancům i vyšší výdaje. Zvýší se například spodní sazba DPH z pěti na devět procent, roste spotřební daň z cigaret, vláda zavádí i ekologické daně.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru