Ještě před dvěma lety vozily dva modré boeingy Čechy na dovolené, dnes se o ně tahá jejich původní vlastník a exsenátor Václav Fischer a nový majitel bývalé Fischerovy cestovní kanceláře - podnikatel Karel Komárek.

Včerejší kolo vyhrál Fischer. Ten díky rozhodnutí Ústavního soudu dosáhl svého: boeingy nesmějí být prodány bez jeho vědomí. Konkurzní správce majetku Fischera tak nesmí prodat dvě letadla v hodnotě více než půl miliardy korun, které od Fischerova krachu stojí bez využití na letišti v Praze-Ruzyni. Ústavní soud totiž včera zrušil rozhodnutí Městského soudu v Praze, který rychlý prodej strojů umožnil s odkazem na jejich zhoršující se stav a klesající hodnotu. Postup městského soudu prý poškodil práva Fischerovy německé obchodní společnosti Aircraftleasing Meier & Fischer (AMF), které podle rejstříku Úřadu pro civilní letectví oba stroje patří. Právě společnost, kterou jako jeden ze dvou společníků Fischer vlastní, se k Ústavnímu soudu obrátila se stížností. "Soud (městský) při svém rozhodování nevěděl a ve svém rozhodnutí tudíž neuvedl, jak vážná je hrozící škoda, jaký vliv bude mít na celkovou cenu letadel, zda a jak lze tyto závady odstranit a zda je toho správce konkurzní podstaty objektivně schopen," uvedl soudce zpravodaj Miloslav Výborný.

Fischer je s verdiktem spokojen. "Usilujeme zejména o to, aby vlastnictví AMF nemohlo být prodáno za našimi zády a bez našeho souhlasu. V tomto bodě nám bylo vyhověno," řekl Fischer.

Samotné vlastnictví letadel je sporné a je předmětem jiného soudního sporu, takzvané vylučovací žaloby, jejímž cílem je vyřazení strojů z konkurzní podstaty. Fischer míní, že patří obchodní společnosti, a proto nemohou být zahrnuty do konkurzu na jeho osobní majetek. Správce Josef Cupka tvrdí opak a chce stroje zpeněžit. Fischer se podle něj snaží jen skrýt svůj majetek pod hlavičkou německé obchodní společnosti. Fischer už s vylučovací žalobou jednou uspěl, soud nyní řeší odvolání.

Městský soud v Praze při rozhodnutí o rychlém prodeji vycházel z informací od konkurzního správce, podle něhož část koberečků v jednom z letadel postihla plíseň a konstrukce na několika místech rezaví. "Další setrvání letadel ve stavu, v jakém jsou, bude znamenat poškozování zájmů všech zainteresovaných osob," tvrdí Cupkův právní zástupce Zdeněk Češka. Rychlý prodej by podle něj představoval nejvýhodnější způsob zpeněžení majetku, a tím i uspokojení největší možné části věřitelů. Takové řešení nevyloučil ani ÚS, podle něho by však městský soud musel získat přesnější informace a řádně verdikt zdůvodnit.