Celou hodinu bojoval býk o život. Tak dlouho do něj desítky mužů zabodávaly svá kopí, která se k tomuto účelu používají už od středověku. Teprve pak mu jeden sedlák zasadil smrtelnou ránu.

Více než půltunový býk, kterému místní tradičně říkají El Enrejado (zamřížovaný), neuhynul během býčích zápasů v aréně, ale na louce při lidové veselici ve španělském městečku Tordesillas. Proti tomuto zvyku už několik let neúspěšně protestují ochránci zvířat z mnoha evropských zemí.

V tomto malém městě asi 200 kilometrů severozápadně od Madridu je už od středověku tradicí uštvat vybraného býka určeného pro zápasy. Štvanice ale na rozdíl od jiných míst neprobíhá v aréně ani v ulicích, ale na poli za městem. Tam na běžícího býka čekají desítky "zájemců" se zbraněmi. Ti se pak stanou aktéry krvavého spektáklu, během nějž obětované zvíře ubodají. Někteří z nich jsou na koních, jiní na zvíře útočí ze země.

Letos byl tím, kdo zvířeti zasadil smrtelnou ránu, sedlák José Angel García. Podle tradice mu proto náležela pocta býka nakonec bodnout ještě jednou, naposledy. Před radnicí mu pak zástupce města předal cennou vzpomínkovou trofej - býkův ocas.

Na protestech proti nehumánní lidové slavnosti se letos podíleli ochránci zvířat ze čtyř států. Veselice se španělským názvem Toro de la Vega by se podle ochránců měla zakázat. "Tady se býk mučí zcela nezákonným způsobem," je přesvědčena Concepción Reyerová, ředitelka španělské strany bojující proti býčím zápasům.

Poslanci ale zatím nepřemýšlejí o tom, že by volání ochránců zvířat vyslyšeli. Právě naopak: vláda oblasti Kastilie-León ohodnotila slavnost jako "význačnou turistickou atrakci". Letos se jí zúčastnilo 35 000 lidí. Kritikové žádají jen to, aby se při slavnostech přestalo se zvlášť brutálními praktikami. Dřív bylo například obvyklé, že býkovi sraženému k zemi některý z mužů uřízl varlata. To už se nesmí.