Česká vrtná firma Eriell Corporation uvažuje o vstupu na londýnskou, eventuálně moskevskou burzu - tzv. primární emise akcií by mohla podle jejích představ vynést 30 až 50 milionů dolarů.

Vedení firmy včera odmítlo případnou emisi akcií komentovat. Manažerka společnosti Natalia Haruštiaková však pro agenturu Reuters v úterý uvedla, že na přípravě emise pracují zahraniční finanční společnosti, jejich totožnost však nesdělila.

"Je to prozatím ve stadiu úvah. Probíhá nějaká studie, pracují pro nás v tomto směru některé firmy, a až vypracují nějaké nabídky, tak uvidíme," dodala Haruštiaková, která je zároveň manželkou generálního ředitele a jednatele firmy Milana Haruštiaka. Emise by se podle ní mohla uskutečnit do jednoho roku.

Eriell Corporation, která provádí vrty pro těžbu zemního plynu v Kazachstánu a Uzbekistánu, není zdaleka jedinou českou společností, jež o emisi akcií v zahraničí uvažuje. "Takových společností je v Česku relativně velké množství. Velkou roli v rozhodování však hraje nedůvěra a strach firem vstoupit na světové trhy," uvedl analytik Petr Sklenář ze společnosti Atlantik FT.

Akcie jiných českých firem, jako je energetický koncern ČEZ, petrochemický Unipetrol či farmaceutická Zentiva, se již na akciových burzách v zahraničí obchodují.

Společnost Eriell má právní formu společnosti s ručením omezením se základním jměním 1,25 milionu korun a v letech 2004 až 2006 investovala v Uzbekistánu, kde je největším českým investorem, více než miliardu korun. Podle obchodního rejstříku je 95procentním vlastníkem londýnská firma Rangemead Invest.

Související