Na evropském kontinentu je patrných několik desítek požárů. Nejrozsáhlejší červené oblasti, zahalené kouřem, pokrývají Řecko na Peloponésu i na ostrově Evia severně od Atén. Satelity Evropské vesmírné agentury vidí zřetelné hranice spálené země, odhadnout se dá postup hladových plamenů.

I sledování a předvídání extrémních událostí či přírodních katastrof má v kompetenci tato evropská agentura. Čím rychleji jsou informace ze satelitů zpracovány, tím větší jsou šance předcházet podobným situacím. A právě vývojem systému automatizované extrakce praktických informací ze satelitních snímků se nyní zabývá česká firma Iguassu Software Systems.

"Naší úlohou je hlavně dodat expertizu ve využívání technologie GRID pro zefektivnění a urychlení časově a počítačově náročných výpočtů. Mimo tohoto technického projektu jsme jako člen mezinárodního vesmírného konsorcia SME4 space získali smlouvu od ESA na studii potřeb malých a středních podniků k úspěšné účasti v této vesmírné agentuře," říká Petr Bareš, výkonný ředitel Iguassu Software Systems, nabízející IT služby.

Jde o první českou firmu, která "vesmírnou" zakázku získala v tendru ESA. K úspěchu využili její manažeři několik osvědčených přístupů.

"Vítězný tendr byl výsledkem spolupráce se zkušenějším partnerem, italskou firmou ACS. Snažíme se vytvářet osobní vztahy se zkušenými firmami v ESA, vytvářet si mezi nimi dobrou reputaci a hledat příležitosti pro spolupráci. Nehledě na technologické schopnosti našeho průmyslu, který se z hlediska konkurence nemá čeho obávat, se nedoporučuje pokoušet se o samostatnou nabídku. I firmy s mnohaletou zkušeností v ESA většinou dělají nabídky v rámci mezinárodních konsorcií, do nichž bez problémů zahrnou i své konkurenty," dělí se o poznatky Petr Bareš.


Informace o tendrech lze najít na webových stránkách ESA a pro české podniky jsou běžně k dispozici, neboť ČR podepsala s touto vesmírnou agenturou dohodu PECS. Díky ní se mohou Češi zapojit do evropských projektů kosmického výzkumu a vývoje ESA.

Přestože se Česko zavázalo podpořit účast firem každoročním příspěvkem nejméně jednoho milionu eur, účast našeho vesmírného průmyslu není velká. Vyburcovat a informovat ho a podpořit společným postupem měl vznik České vesmírné aliance (www.czechspace.eu), asociace malých a středních podniků pod záštitou CzechTrade.

"Firmy o tendrech neví anebo považují ESA za výzkumnou organizaci, která je neoslovuje. Ve skutečnosti jde o vývoj nových technologií, které mají zvýšit konkurenceschopnost evropského průmyslu. Mnozí jsou také až příliš opatrní ve spolupráci se zahraničnímí partnery," tvrdí Petr Bareš.


Co ale brání českým firmám v lepším uplatnění v ESA, jsou podle ředitele Petra Bareše určité aspekty přístupu některých státních orgánů, zejména České kosmické kanceláře (ČKK).

"Proč tři roky od ratifikace PECS, kdy kosmická kancelář čerpala prostředky na rozšiřování účasti firem a úpěnlivě si drží monopol na tlumočení informací od ESA, nedokázala zajistit růst informovanosti a zájmu našeho průmyslu? Proč oproti velmi pozitivní reakci ESA na vytvoření České vesmírné aliance reagovali někteří naši činitelé nervozitou a nevolí? V kodexu aliance máme zakotvenou spolupráci s ČKK. A proč má v kompetenci spolupráci s ESA nadále jen ministerstvo školství, přestože je to zejména záležitost průmyslu? Ministerstvo průmyslu a obchodu se muselo omezit na podporu na nižší úrovni při organizování seminářů, tištění propagačních materiálů a od loňska i podporu České vesmírné aliance malých a středních firem," uvádí Petr Bareš.

Na další bariéru ve formálních strukturách poukazuje šéf Iguassu Software Systems i v souvislosti se zájmem ESA o konzultace, a to zvláště s malými a středními podniky, aby mohla připravit programy pro zvýšení účasti malých a středních firem. "Reakcí českých činitelů je naopak systematické ignorování nabídek spolupráce či alespoň konzultací," tvrdí Petr Bareš.

A ještě jeden problém brzdí české firmy, riziko kolem daně z přidané hodnoty. Smlouva Česka s ESA, ratifikovaná již před třemi roky, stanoví osvobození fakturace do ESA od daně z přidané hodnoty. Záležitost ovšem není podle Petra Bareše kvůli postoji ČKK a MŠMT stále promítnuta do naší finanční legislativy, nehledě na řadu apelů na obě instituce. Přesto věří, že tuzemské malé a střední podniky mají do budoucna šanci se uplatnit ve vesmírném průmyslu. Již nyní je jeho firma vyzývána k nové účasti na kompetitivním tendru ESA v oblasti dálkového průzkumu země. A další člen aliance získal prestižní práci na vývoji speciálních zrcadel.