Banky hrozí vyšším úrokem

Od příštího roku se výnosy z hypotečních zástavních listů začnou danit 15 procenty stejně jako ostatní cenné papíry. Jejich prodejem přitom některé banky získávají část peněz na hypotéky a je možné, že zvýšené náklady budou chtít přenést na klienty. Bankéři totiž tvrdí, že ztrátu investorů musí kompenzovat zvýšením úroků z hypotečních zástavních listů, jinak by o ně přišli.

Někteří velcí hráči na trhu, jako Česká spořitelna, Hypoteční banka a Komerční banka, už dali najevo, že změna se pravděpodobně klientů dotkne. "Úroky z hypoték vzrostou asi o půl procentního bodu. To je při běžné hypotéce na 1,7 milionu na dvacet let pět set korun měsíčně," uvedl nedávno David Sahula z Hypoteční banky.

"Kvůli zrušení daňového osvobození hypotečních zástavních listů se zvýší úrokové sazby až o půl procenta," říká i mluvčí oddělení firemní komunikace České spořitelny Kristýna Havligerová. Také podle Zuzany Čepelkové z oddělení komunikace Komerční banky přinese tato daňová změna zvýšení sazeb na hypotékách.

Jiné banky jako GE Money Bank a Raiffeisenbak s žádným dopadem zatím nepočítají. "Mohu klienty ubezpečit, že ke zdražení hypoték u GE Money Bank v souvislosti se zdaněním zástavních listů nedojde," říká manažer hypoték u GE Money Bank Michal Tuček. "Financujeme se i z jiných zdrojů, nemusíme proto kvůli novému zdanění hypotečních zástavních listů sazby zvyšovat," přidává se Tomáš Kofroň z Raiffeisenbank. Podle něj bude ale v budoucnu záležet na tom, jak se zachovají největší hypoteční banky. "Když kvůli tomu úroky zvýší, tak to asi nezůstane bez odezvy ostatních."

Realita příštího roku je teď věštěním z křišťálové koule. Zájemcům o hypotéku nahrává, že část bank se financuje z jiných zdrojů a daňová změna je ke zdražování z tohoto titulu nijak nenutí. Brzdou bude i konkurence na trhu, protože banky dál tvrdě bojují o každého nového klienta a kvůli tomu drží nízké marže na úrocích.

Méně výhodná hypotéka

Jisté naopak je, že většině rodin přinese reforma menší daňovou úlevu na hypotékách než dosud. A to proto, že se jim pro odpočty úroků automaticky zvýší základ daně z příjmu.

U zaměstnance se totiž od příštího roku základ pro daň z příjmu vypočte ze superhrubé mzdy. Tedy od hrubé mzdy zvýšené o pojistné, které za něj platí zaměstnavatel. Zatímco dnes lidé s vyššími příjmy spadají až do 32procentní sazby daně z příjmu, se zavedením jedné 15procentní sazby pro ně budou odpočty z hypotéky méně výhodné než doposud.

Splácí-li třeba člověk s příjmem 40 tisíc hrubého na úrocích hypotéky měsíčně 10 tisíc korun, pak má, při současné 32procentní sazbě, daně každý měsíc nižší o 3200 korun. Další příjmové skupiny měsíčně nyní ušetří 2500, 2000 a 1200 korun. Od ledna příštího roku bude ale daňová úspora z hypoték pro všechny stejná a hypotéka se bude snižovat měsíčně už jen o 1500 korun. Od roku 2009 to pak bude pouze o 1250 korun měsíčně.

Na této změně vydělají pouze lidé spadající dnes do nejnižší příjmové kategorie s hrubou měsíční mzdou nižší než zhruba 12 tisíc korun. Ti si totiž budou moci odečíst z daní za rok 2008 o tři sta korun víc než dosud. V roce 2009 pak už ale jen o 50 korun víc. To je však dost hypotetický příklad, protože na bydlení si půjčují nejčastěji lidé s vyššími příjmy. Například klienti v Hypoteční bance mají nyní průměrný plat 26 tisíc korun.

Celková výše čistého příjmu u lidí, kteří mají hypotéku, se ale bude měnit i podle toho, kolik na úrocích každý rok zaplatí. V prvních letech splácení se totiž do měsíční splátky promítají hlavně úroky, až později v ní převáží snižování jistiny půjčky.

Podle propočtů společnosti PricewaterhouseCoopers tak třeba člověk s hrubým měsíčním výdělkem 40 tisíc korun bude mít v příštím roce čistý příjem vyšší než letos v případě, že měsíční úroky z hypotéky budou méně než 4900 korun. Při platu 80 tisíc korun pak bude čistý příjem vyšší při měsíčních úrocích do 23 100 korun.


Názor Analytika

Petr Dufek, ČSOB
Reforma sníží výhodnost hypoték pro běžného občana. Odbourání daňového osvobození úrokových výnosů z hypotečních zástavních listů nejspíše zvýší úrokové sazby. Zároveň změna daňové sazby sníží výhodnost daňových odpočtů úroků z hypoték. Roste i dolní sazba DPH, což se projeví na ceně bytů. To vše navíc přichází v době, kdy ČNB pokračuje se zvyšováním svých úrokových sazeb, které se následně promítají do sazeb klientských.

070910_25p.jpg

Jak si lidé půjčují na bydlení