Před dvěma lety objevili Češi kouzlo zájezdů na dluh a jejich zájem o dovolenou na splátky stále roste. Podle ekonomů je nákup dovolené na úvěr jedna z nejhorších možností, jak se zadlužit. Cestovní kanceláře a splátkové firmy přesto letos poskytly na cesty za sluncem o desítky procent více půjček než loni.

Léto lákalo

Podle zástupců tuzemských cestovních kanceláří však růst úvěrů na zájezdy souvisí především s větším počtem lidí, kteří s nimi jezdí na dovolené.

S Exim Tours, jednou ze tří největších tuzemských cestovní kanceláří, letos podle odhadu vycestuje o 15 až 20 procent více lidí než loni.

"Počet úvěrů, které jsme na zájezdy poskytli, meziročně stoupl o 25 procent," uvedl marketingový ředitel firmy Stanislav Zíma. Exim podle něj spolupracuje s dvěma bankami, úvěry svým klientům dotuje. Podle Zímy si však většina lidí nebere úvěry proto, že by na dovolenou neměla.

"Naším předmětem podnikání je cestovní ruch. Na úvěrech nevyděláváme. Půjčky si však neberou lidi, kteří by na dovolenou neměli. Lidé je vyžadují především na dražší zájezdy," dodal Zíma. Exim letos očekává v Česku tržby do 3,5 miliardy korun.

Lidé si více půjčovali také na zájezdy od cestovní kanceláře Fischer.

"Nárůst jsme zaznamenali, ale především díky tomu, že se nám zvýšil počet zákazníků," uvedl zástupce firmy Dan Plovajko. Podle něj jsou půjčky stále doplňkovou záležitostí. "Vzalo si je přibližně 3,5 procenta našich zákazníků," dodal s tím, že často lidé využívají bezúročnou tříměsíční půjčku.

Obrat firmy by letos měl stoupnout o 400 milionů na 2,4 miliardy korun.

Naopak Čedok příliš velký zájem o půjčky neregistruje. "U nás si v průběhu léta půjčilo jen několik stovek klientů. Lidé, kteří nemají dostatek peněz, většinou na zájezdy nejezdí," uvedl mluvčí firmy Tomáš Brejcha.

Čedok letos očekává růst obratu o pět procent z loňských 3,016 miliardy korun.

Prodej dále poroste

Vyšší zájem o půjčky na cesty do zahraničí potvrzují i splátkové společnosti.

"V prvních osmi měsících letošního roku jsme poskytli stejně půjček tohoto typu, jako v celém loňském roce. Vzhledem k tomu, že roste zájem lidí o koupi zvýhodněných zájezdů first minute očekávám, že prodej půjček ještě stoupne," uvedla mluvčí firmy Home Credit Olga Mužíková.

Také společnost Profireal letos v létě zaznamenala vyšší objem poskytnutých půjček. "Prázdninové měsíce opět potvrdily vzrůstající zájem o půjčky a úvěry, kterými lidé financují své dovolené. Například společnost Profireal zaznamenala oproti předchozímu roku růst objemu poskytnutých půjček a úvěrů v červenci o téměř 30 procent, v srpnu byl nárůst dokonce 54procentní," uvedl zástupce firmy Milan Káňa.

Související