Česká republika se změny nálad na finančních trzích obávat nemusí. Alespoň to tvrdí ratingová agentura Standard & Poor's, která Česko zařadila mezi pět "nejodolnějších" států ve východní Evropě a Africe. Společnost nám dělají ještě Ukrajina, Rusko a Egypt.

Stejná agentura přitom minulý týden varovala, že současná krize na americkém trhu hypoték může mít velký vliv na zisky finančních institucí a tím i akciové trhy.

"Zisky z investičního bankovnictví a obchodů mohou poklesnout v posledních šesti měsících letošního roku o 47 procent," prohlásili analytici Standard & Poor's.

Nízké zadlužení pomáhá

A proč agentura fandí právě Česku? Na rozdíl od "hříšníků", jako je třeba Rumunsko, dokáže splácet závazky za nepříznivých tržních podmínek.

Měřítkem pro zařazení do jednotlivých kategorií byly statistiky o zahraničním zadlužení států, přílivu zahraničních investic nebo reálném posílení kurzu měny od roku 1990.

"Všechny tyto ukazatele mluví pro českou ekonomiku. V zahraničí nejsme tolik zadlužení, a tím klesá i riziko přenesení nějakých problémů zvenku," říká hlavní analytik Patria Finance David Marek.

Kvůli poklesu cen amerických rizikových hypoték se totiž dostaly do problémů finanční firmy od USA přes Evropu až po Japonsko, které do nich investovaly. Investoři na celém světě dostali strach, a nechtějí nakupovat rizikovější cenné papíry. Pokud by krize pokračovala, měly by právě státy s velkým dluhem v zahraničí největší problém. Nemusely by totiž najít dostatek investorů, kteří by jejich dluh financovali.

Mezi země, které jsou těmito problémy s likviditou ohroženy nejvíce, patří podle agentury Reuters Lotyšsko, Island, Bulharsko, Turecko a Rumunsko.

Někde na půli cesty se nacházejí Slovensko, Litva, Libanon, Polsko, Maďarsko, ale i Jižní Afrika.

"To, že je země zařazena do rizikové skupiny, není známkou negativního ohodnocení," upozorňuje analytik agentury Moritz Kraemer. "Stejně tak zařazení do relativně bezpečného pásma není zárukou pozitivního vývoje v zemi."

BIS je optimistická

Banka pro mezinárodní platby (BIS), která pro centrální banky sleduje vývoj na finančních trzích, nicméně nevidí současný vývoj tak černě. Oslabení na trzích způsobené krizí amerických hypoték je podle banky daleko menší než během finanční krize v Rusku v roce 1998 a krachu obřího hedgeového fondu Long-Term Capital Management (LTCM)

"Někteří z investorů spojují současný úpadek s podzimem roku 1998, kdy kolaps LTCM vyvolal nestabilitu v bankovnictví," uvádí podle agentury Bloomberg BIS. "Dnes je ale situace jiná," dodává. Třeba akcie bank, které tehdy oslabily o 35 procent, zaznamenaly letos zatím "pouze" sedmnáctiprocentní pokles.

Akciové trhy v pátek uklidnili svými projevy americký prezident George Bush a šéf centrální banky Fed Ben Bernanke. Trhy čekají, že Fed sníží úrokové sazby z 5,25 procenta, a zlevní tak lidem půjčky na bydlení a firmám úvěry na financování.

070904_23_1p.jpg

Dopady změn nálad na kapitálových trzích